DERMATOLOOG VASTAB | Miks piirab Euroopa Liit retinooli kasutamist? Mille poolest on see levinud kosmeetikatoote koostisosa ohtlik?
(13)EL kehtestas üldise piirangu kõikidele nahahooldustoodetele, mis sisaldavad üle 0,3% retinooli, ja kehahooldustoodetele, mis sisaldavad 0,05% retinooli. Alates 1. novembrist 2025 ei saa ELi turule tuua uusi tooteid, mis nendele nõuetele ei vasta. Forte palus ühel Eesti tuntumal arst-kosmetoloogil ja ilukaubamärgi Meder Beauty loojal Tiina Mederil selgitada, mille poolest on retinool ohtlik.
Retinool on tuntud A-vitamiin, mis on inimesele eluliselt tähtis. Selle kõige aktiivsem vorm on retinoehape, ilma milleta pole võimalik kaua elada. Retinoehapet, retinüülaldehüüdi ja retinooli on kosmeetikas kasutatud eelmise sajandi kaheksakümnendatest aastatest ja viimasel kahel aastakümnel on üha enam kasutatud retinooli pehmemaid derivaate retinüülpalmitaati, retinüülatsetaati, retinüülretinoaati jt. Kõik need kiirendavad suuremal või vähemal määral naha uuenemist, ühtlustades nahka, vähendades kortsude sügavust, pigmendilaike, pooride kitsust jne. Lisaks vähendab retinool rasunäärmete aktiivsust ja naha sarvkihi paksust, mistõttu kasutatakse seda akne raviks.