2 meetri kõrgune kuju avastati kaevamistööde käigus Bulgaaria edelaosas, Kreeka piiri lähedal asuva Heraclea Sintica iidse linna leiukohas.

Töid juhtinud arheoloogid ütlesid, et pärast maavärinat, mis laastas laialivalguvat linna umbes 388. aastal pKr, oli kuju hoolikalt kanalisatsiooni paigutatud ja mullaga kaetud, mis seletab selle head seisukorda.

„Selle pea on säilinud. See on väga heas seisukorras. Kätel on mõned mõrad,“ ütles Ljudmil Vagalinski, kes arheoloogide meeskonda juhtis, lisades, et kuju on Rooma koopia vanakreeka originaalist.

Heraclea Sintica oli laialivalguv linn, mille rajas iidne Makedoonia kuningas Filip II 356 eKr. ja 339 eKr. vahelisel ajal Bulgaaria praeguses Pirini Makedoonia piirkonnas.

Arheoloogid ütlevad, et Heraclea Sintica elanikud püüdsid tõenäoliselt säilitada kuju ka pärast seda, kui Rooma impeeriumis võeti ametlikuks religiooniks kristlus.

„Kõik paganlik oli keelatud ja nad liitusid uue ideoloogiaga, kuid ilmselt hoolitsesid nad oma vanade jumaluste eest,“ ütles ta.

Pärast maavärinat toimus Heraclea Sintica kiire allakäik ja umbes 500. aasta paiku pKr. jäeti see maha.