Austraalias leidsid paleontoloogid uue pterosauruse liigi. Lendava roomaja kivistunud jäänused avastas 2021. aastal Richmondis asuva Kronosaurus Korner-nimelise muuseumi kuraator Kevin Petersen. Nüüd on teadlased luud tuvastanud ja andnud nende omanikule nimeks Haliskia peterseni, mis on Angangeri pterosauruste uus perekond ja liik, kirjutab Newsweek.

Pterosaurused olid lennuvõimeliste dinosauruste rühm, kes elas Maal hilisest triiase ajast kuni kriidiajastu lõpuni. Nad on tuntud oma erineva suuruse ja kohanemisvõime poolest, alates väikestest linnulaadsetest olenditest kuni hiiglasliku tiibade siruulatusega kiskjateni.

Uurimisrühma juhtis doktorant Adele Pentland, kes tegi isendi kindlaks kolju kuju, hammaste asetuse ja õlavarreluu ehituse põhjal. „Umbes 4,57-meetrise tiibade siruulatusega Haliskia oli tohutu kiskja, kes elas umbes 100 miljonit aastat tagasi, kui suur osa Kesk-Lääne-Queenslandist oli vee all,“ selgitas teadlane. Tema sõnul on isendist säilinud terved alumised lõualuud, osa ülemisest lõualuust, 43 hammast, selgroolülid, ribid, tiivaluud ja osa jalast, samuti õhukesed kõriluud, mis viitab lihaselise keele olemasolule. Loom toitus kaladest ja peajalgsetest.