Rahvusvaheliste ekspertide meeskonna poolt sügaval vee all jäädvustatud uskumatud kaadrid näitavad 80 aasta eest uppunud Jaapani lennukikandjat Akagi. Jaapanlaste suurimad lennukikandjad Akagi ja Kaga avastati 2019. aastal USA merearheoloogide poolt. Mõlemad laevad hukkusid 5. juunil 1942 Midway lahingus, milles jaapanlased kaotasid neli lennukikandjat ning ameeriklased ühe.

Avaldatud kaadrid annavad uusi teadmisi nende laevade uppumise kohta. Eksperdid uurisid merepõhjas olevaid laevu, kasutades miniallveelaevu, allveedroone ja muud varustust, sukeldudes enam kui viie kilomeetri sügavusele.

Mõlemad jaapanlaste laevad leiti enam kui 5 400 meetri sügavuselt Papahānaumokuākea meremonumendi juurest, mis on maailma suurimate merekaitsealade hulgas.

Kuni 2023. aasta septembri alguseni oli ainus Midway lahingus hukkunud laev, mida merearheoloogid põhjalikult uurinud olid, ameeriklaste lennukikandja USS Yorktown, mis leiti Robert Ballardi (tuntud Titanicu ja Bismarcki vrakkide avastajana) poolt üles 1998. aastal. See muudab kahe jaapanlaste laeva avastamise veelgi põnevamaks.

Jaapani saatkond USAs märkis, et kuigi USA ja Jaapan olid laevade uputamise ajal konfliktis, on täna need kaks riiki liitlased ning tegid koos hämmastava avastuse. „Tänane rahu ja homsed avastused on üles ehitatud sõjas toodud ohvritele,“ teatas Jaapani saatkond. Samuti märgiti, et kaks riiki peaksid tulevikus oma sidemeid tugevdama.

Akagi oli esialgu planeeritud Amagi-tüüpi lahinguristlejaks, kuid kui suurriigid kirjutasid 1922. aastal alla Washingtoni leppe laevastike piiramiseks, tuli Jaapanil selle ehitamisest loobuda. Selle asemel ehitasid jaapanlased sellest lennukikandja, mis võeti Jaapani laevastiku koosseisu 1927. aastal.

Teise maailmasõja alguses oli see üks suurimaid lennukikandjaid maailmas - laeva veeväljasurve oli 36 500 tonni. Akagi meeskonnas oli 1 630 meest ja see võttis pardale kuni 91 lennukit. Selle põhiline lennugrupp koosnes siiski 66 lennukist. Akagi osales tähtsamates Jaapani mereväe operatsioonides Teise maailmasõja alguses, muuhulgas rünnakus USA Vaikse ookeani laevastiku peabaasile Pearl Harboris.