Potentsiaalselt kahjulike ainete sisaldus rahvusvahelisest kosmosejaamast (ISS) kogutud tolmuproovides ületab USA ja Euroopa kodudest pärit põrandatolmu taseme. Nii seisab ajakirjas Environmental Science & Technology Letters avaldatud uues uuringus, edastab The Guardian. Teadlaste sõnul võivad leiud aidata tulevikus ehitada paremaid kosmoseaparaate ja kosmosejaamu.

Briti Birminghami ülikooli teadlased analüüsisid ISSi õhufiltritest võetud tolmuosakesi ja leidsid, et potentsiaalselt kahjulike keemiliste ainete tase ületab paljudes USA ja Euroopa kodudes täheldatud keskmist taset. Tolmust leitud ainete hulgas olid kahjulikud kemikaalid – polütsüklilised aromaatsed süsivesinikud (PAH), perfluoroalküülained (PFAS), mida tavaliselt tuntakse „igaveste kemikaalidena“, ja polüklooritud bifenüülid (PCB). Uuringu käigus hindasid teadlased ISSi pardal vaakumkottidesse kogutud materjali, mis koosneb varem õhus ringelnud osakestest ja muust prahist. Mõned vaakumkotid toodi Maale spetsiaalselt ISSi tolmu analüüsimiseks.

Tolmust leidsid teadlased jälgi kemikaalidest, nagu polübroomitud difenüüleetrid (PBDE), heksabromotsüklododekaan (HBCDD), broomitud tuleaeglustid (BFR) ja organofosfaateetrid (PFE), millest mõned põhjustavad vähki. Mõnede nende kemikaalide võimalik tervisemõju on varem viinud nende kasutamise keelustamiseni või piiramiseni paljudes maailma riikides. Stockholmi konventsioon UNEP (ÜRO keskkonnaprogramm – Forte) klassifitseerib mitmed neist, sealhulgas PCBd, mõned PFASid, HBCDD ja mõned PBDE koostised püsivateks orgaanilisteks saasteaineteks (POP).

Teadlased kahtlustavad, et paljude selliste kemikaalide allikaks võivad olla kaamerad, MP3-mängijad, tahvelarvutid, meditsiiniseadmed ja rõivad, mida astronautidele Maa pealt saadeti. Teadlaste sõnul võib kosmosekeskkonnas kõrgem kiirgustase lagundada plasti mikro- ja nanoplastideks, mis levivad mikrogravitatsioonis.