Teadlased on avastanud, et Antarktika merejää tase on langenud seni registreeritud madalaima tasemeni. See on tõenäoliselt tingitud kliimamuutustest.

Maine'i ülikooli kliimamuutuste instituudi 19. juuli andmed näitavad, et Antarktikas on peaaegu kaks miljonit ruutkilomeetrit vähem merejääd kui eelmisel aastal samal ajal. Aasta tagasi oli mandril 15,03 miljonit kilomeetrit merejääd. Sellest kirjutab Newsweek.

Maailma meteoroloogiaorganisatsioon teatas, et 2022. aasta alguses oli merejää ulatus Arktikas ja Antarktikas kõigi aegade madalaim. „Merejää Antarktika ümber on viimastel aastatel dramaatiliselt kahanenud, vähenedes kiiremini kui kunagi varem,“ ütles klimatoloog Ella Gilbert Newsweekile.

Teadlased usuvad, et jää sulamine Antarktikas on seotud kliimamuutustega.

Maailma Looduse Fondi andmetel on umbes 10% Maa maismaast kaetud jääga ja 90% sellest asub Antarktikas, ülejäänud Gröönimaa kandis. Jää moodustab Maa peal kaitsekihi ja jahutab planeeti, kuna valged laigud peegeldavad liigset soojust tagasi kosmosesse, märgib Newsweek.

Kuid kliima soojenedes on jää sattunud ohtu. Kliimamuutused, mida süvendavad inimtegevus ja kasvuhoonegaaside heitkogused, põhjustavad Antarktika jää kiiret sulamist. See on trend, mida on täheldatud alates 1990. aastast.

NASA andmetel kaotab kontinent jäämassi kiirusega 150 miljardit tonni aastas. Tundub, et olukord läheb hullemaks. Gilbert sõnas, et on vaja rohkem uurida, kas see viimaste aastate langus on lühiajaline või jätkub. „On veel vara teha lõplikku järeldust, kas tegemist on ajutise tipuga või osaga uuest trendist, kuid me eeldame, et Antarktika soojenemise tõttu merejää väheneb. Merejää on soojeneva atmosfääri ja ookeani vahele jäänud, mistõttu on see tundlik ülalt ja alt toimuvate muutuste suhtes, kuigi seda on paljude keeruliste tegurite tõttu varem olnud raske ette ennustada,“ rääkis Gilbert.

Jääsulamine aitab kaasa ka ülemaailmsele veetaseme tõusule, mis kujutab tõsist ohtu maailma linnadele. Teadlased kardavad, et kui midagi kliimamuutuste leevendamiseks ette ei võeta, võib olukord kontrolli alt väljuda.

Loe hiljem
Jaga
Kommentaarid