Perseverance kulguri abiga saadud andmed on paljastanud orgaaniliste molekulide mitmekesisuse kivimites, mis asuvad kuivanud Marsi järvepõhjas. Andmed saadi SHERLOC-instrumendiga. Teadlased märkisid, et SHERLOC kogus proove Jezero kraatri põhjas kümnest kohast. Kõigist proovidest leiti orgaanilisi molekule, teatab Euractiv.

Teadlased rõhutasid, et molekulide olemasolu ei tõenda elu olemasolu Marsil, vaid viitab mittebioloogilistele protsessidele planeedil. „Orgaaniline aine on meile tuntud elu molekulaarseteks ehituskivideks. Neid võib tekkida ka geoloogiliste protsesside läbi,“ ütles NASA astrobioloog Sunanda Sharma.

Orgaaniliste molekulide jälgi leidis 2015. aastal Marsil esimesena teine ​​kulgur nimega Curiosity. Nüüd tõestavad Perseverance'i andmed, et orgaanilisi molekule esineb Marsil väikestes kogustes.

Teadlased on siiski oma järeldustes ettevaatlikud. „Orgaanilisi molekule moodustavad nii biootilised kui ka abiootilised mehhanismid. Planeetidevaheline tolm, meteoriitide kokkupõrked või vee ja kivimite vastasmõju võivad toota orgaanilist ainet abiootiliselt,“ selgitas Roppel. „Kuid ka elu võis neid orgaanilisi aineid toota – see on üks hüpotees. Läbi tuleb uurida kõik abiootilised mehhanismid enne järelduse tegemist, et orgaaniline molekul on elu märk.“

Loe hiljem
Jaga
Kommentaarid