Ukraina riikliku lennundusmuuseumi töötajad leidsid Kiievi lähedal asuvast järsakust kaheksa teise maailmasõja aegset briti hävitajat Hawker Hurricane.

BBC teatel hakati järsakut algselt uurima, et üles leida maailmasõjast maha jäänud lennukipomm, aga metallidetektoritega leiti sealt hoopis kaheksa Hawker Hurricane’i lennukit, mille Suurbritannia 1941. aastal lendliisi käigus Nõukogude Liidule üle andis. Teise maailmasõja jooksul andsid britid NSV Liidule üle umbes 3000 sellist lennukit.

Hawker Hurricane
Hawker Hurricane

Ukraina territooriumilt pole Hurricane’i lennumasinaid varem leitud. „Seda lennukit kohtab Ukrainas väga harva. See on meie lennunduse ajaloo seisukohalt väga oluline, sest varem pole siit lendliisi lennukeid leitud,“ kommenteeris väljakaevamisi läbi viinud muuseumitöötaja Valeri Romanenko.

Peale sõda rikkus Nõukogude Liit meelega ameeriklastelt ja inglastelt saadud sõjatehnikat, et mitte maksta renti Hitleri-vastase koalitsiooni partneritele, sest lendliisi kokkulepe nägi ette tasu vaid juhul, kui varustus sõja üle elab. Venelased võtsid Kiievi lähedalt leitud lennukitelt ära raadiojaamad, relvad, mõõteriistad ja värvilise metalli ning matsid lennukid maha.

Hawker Hurricane’i esmalend toimus 1935. aasta lõpus. Teise maailmasõja alguses oli see Suurbritannia põhiline hävituslennuk. Hurricane polnud nii hästi manööverdav kui brittide kuulus hävituslennuk Supermarine Spitfire või sakslaste Messerschitt Bf. 109, kuid võitluses saksa pommituslennukitega 1940. aastal Suurbritannia kohal oli see väga efektiivne. Hurricane meeldis pilootidele, sest sellega oli lihtsam lennata kui Spitfire’iga, ning maapealsetele inseneridele, sest ka selle hooldamine oli lihtne ja odav. Sellel oli Spitfire’iga võrreldes ka teisi voorusi: suurem tegevusraadius, paremini paigutatud relvastus jne.

Loe hiljem
Jaga
Kommentaarid