Tokyo ülikooli teadlased leidsid Mariaani süviku lõunanõlvalt mikroobid, mis suudavad orienteeruda mööda Maa magnetvälja jooni. Teadlased avaldasid oma uurimistulemused ajakirjas Frontiers in Microbiology.

Hüdrotermiliste allikate analüüs, millest magnetbakterid leiti, on kinnitanud, et need bakterid suudavad ellu jääda sügaval ookeani põhjas. Teadlased märgivad, et need mikroorganismid eksisteerivad väga äärmuslikus keskkonnas, mis sarnaneb tingimustega kui Maal alles tekkis elu. „Süvamere hüdrotermilised avad väärivad tähelepanu mitte ainult ainulaadsete mereorganismide elupaigana, vaid ka maaväliste eluvormide elupaiga võimaliku analoogina,“ ütles uuringu kaasautor Yohey Suzuki. „Eelkõige on keskkond, millest bakterid leidsime, väga sarnane sellele, mis võis Marsil eksisteerida, kui seal leidus veel umbes kolm miljardit aastat tagasi vett.“

Leitud bakterid kuuluvad hõimkonda Nitrospirae. Erinevalt oma sugulastest suudavad nad navigeerida mööda Maa magnetvälja jooni tänu rauaosakestele orgaanilises membraanis – magnetosoomides. Proovid võeti veealuse uurimisaluse HYPER-DOLPHIN abiga 2787 meetri sügavuselt hüdrotermilisest avast.

Bakterid püüti kinni magneti abil. Varem on leitud selliseid baktereid ainult maismaalt või ookeani ülemistest kihtidest.

Loe hiljem
Jaga
Kommentaarid