Planeet 8 Ursae Minoris b tuvastati 2015. aastal Linnuteel. Kuid see ei oleks pidanud seal olema - lähedalasuv surev täht oleks teadaoleva info järgi pidanud ta neelama.

Teadlased usuvad nüüd, et 8 Ursae Minoris b pääses sellest saatusest, sest sureval tähel oli kunagi kaaslane, mis peatas selle kasvu.

„Ühtegi sellist planeedisüsteemi pole varem avastatud. See on üsna eriline,“ selgitab Warwicki ülikooli astrofüüsik Dimitri Veras, kes abistas juhtivat teadlast Marc Honi Hawaii ülikoolist.

Teadlased selgitavad oma teooriaid lähtudes meie enda päikesesüsteemist. Maa ja teised meie päikesesüsteemi planeedid tiirlevad ümber Päikese, mis on põlevatest gaasidest täidetud täht.

Päike on praegu nn kollane kääbus ja põleb vesinikku, kuni ühel päeval hakkab ta surema. Kui see juhtub, muutub ta punaseks hiiuks ja paisub märkimisväärselt, neelates Merkuuri, Veenuse ja võib-olla ka Maa.

Selline planeedi hävimine oleks pidanud juhtuma ka 8 Ursae Minoris b-ga.

Kuid üks kaaslane näib olevat planeedi päästnud, selgitab Marc Hon, kes tegi vaatlusi kosmoseteleskoobi TESS abil. Teadlased usuvad, et planeet tiirles kunagi ümber kahe tähe, mis olid eri eluetappidel.

Üks neist oli punane hiid, oma arengu lõppfaasi jõudnud täht, mis põletab vesinikku, kuni see kuumeneb nii palju, et selle heeliumisüda süttib ja täht hakkab kahanema. Teine oli vanem täht, valge kääbus, mis põletab heeliumi. Valge kääbus on surnud täht, milles ei toimu enam termotuumareaktsioone ja mis jahtub aeglaselt kuni muutumiseni mustaks kääbuseks.

Teadlased usuvad, et punase hiiu heeliumsüda süttis, kui ta oma kaaslase alla neelas, mis peatas enneaegselt tema jõulise paisumise. 8 Ursae Minoris b oli seejärel vaba ja võis jätkata tiirlemist ühinenud tähtede ümber.

„Kaksiktähe ühinemise idee tekkis tegelikult mõistatuse kokkupanemisest,“ selgitab dr Hon.

Pärast vaatluste tegemist töötas ta koos teoreetiku Dimitri Verasega ja umbes 40 teadlasest koosneva rühmaga välja võimalikud seletused planeedi säilimisele.

Teine teadlaste välja pakutud teooria on see, et planeet tekkis kahe tähe ühinemisel välja paisatud materjalist. Kuid nad ütlevad, et see on vähetõenäolisem idee.

„Enamik tähti on kaksiksüsteemides, kuid me ei mõista veel täielikult, kuidas nende ümber võivad tekkida planeedid. On tõenäoline, et veel rohkemad omapärased planeedisüsteemid eksisteerivad binaarsete kaaslaste näol,“ selgitab dr Hon.

Loe hiljem
Jaga
Kommentaarid