Arheoloogid avastasid sügavalt Mehhiko džunglist kaua seal peidus olnud maiade linna. Sellest teatas Mehhiko Ajaloo ja Antropoloogia Instituut.

Rahvusvaheline arheoloogide meeskond läbis umbes 60 kilomeetrit Lõuna-Mehhiko Yucatani poolsaare tihedat džunglit ning leidis seni tundmatu maiade linna. Uus linn sai nimeks Okomtun, mis tähendab „kivisammast“. Linna ala sisaldab väljakuid, suuri püramiidi-stiilis rajatisi, kivisambaid ja rõngastega platse, mida tarvitati pallimängudeks ja võib-olla ka usulistel eesmärkidel. „Suurimaks üllatuseks oli linna asukoht, sest seda ümbritsevad suured sood,“ rääkis arheoloog ja meeskonna juht Ivan Šprajc Sloveenia Teaduste ja Kunstiakadeemiast. „Selle tuumik hõlmab enam kui 50 hektarit ja seal on erinevaid suuri hooneid, sealhulgas mitmeid üle 15 meetri kõrguseid püramiidi-sarnaseid rajatisi.“

Maiade linn.
Maiade linn.

Šprajci ja tema kolleegide sõnul oli linn maiade tsivilisatsiooni klassikalisel ajajärgul 250–1000 pKr suure tähtsusega kohalik keskus. Leitud keraamikakildude analüüs peaks võimaldama täpsemalt kindlaks teha, millal linn asutati.

Šprajc uuris linna kasutades lidarit ehk skaneerimisseadet, mille töö põhineb tagasipeegeldunud laserimpulsilt kolmemõõtmeliste koordinaatide arvutamisel.

Lidari kujutis maiade linnast.

Maiade tsivilisatsioon vältas umbes 2000 aastat. Maiadel oli oma kirjasüsteem ja nad saavutasid suurt edu ka matemaatika, arhitektuuri ning astronoomia vallas. Samas ei olnud maiadel ühtset suurriiki, vaid nad olid killustatud erinevate väiksemate riikide vahel. Maiad alistati hispaanlaste poolt 16.-17. sajandil.