Neljapäeval vastu võetud seaduseelnõu sunnib suuri veebiplatvorme hüvitama uudiste kirjastajatele nende saitidel avaldatud sisu. Meta ja Google on mõlemad juba katsetanud uudiste kättesaadavuse piiramist mõnele kanadalasele, vahendab BBC.

2021. aastal blokeeriti Austraalia kasutajatel uudiste jagamine või vaatamine Facebookis vastuseks sarnasele seadusele. Hiljuti taastas Facebook seal teatud uudissisu oma platvormil, pärast läbirääkimisi valitsusorganitega.

Kanada veebiuudiste seadus sätestab eeskirjad, mis nõuavad, et platvormid nagu Meta ja Google peavad maksma uudistekanalitele nende sisu eest.

Meta nimetas seadust põhimõtteliselt vigaseks õigusaktiks, mis eirab nende platvormide toimimise tegelikkust. Neljapäeval teatas ettevõte, et uudiste kättesaadavus lõpetatakse Facebookis ja Instagramis kõigile Kanada kasutajatele juba enne seaduse jõustumist.

„Seadusandlik raamistik, mis sunnib meid maksma linkide või sisu eest, mida me ei postita ja mis ei ole põhjus, miks valdav enamus inimesi meie platvorme kasutab, ei ole jätkusuutlik,“ ütles Meta pressiesindaja Reutersile. Ettevõtte sõnul ei mõjuta uudiseid puudutavad muudatused teisi teenuseid Kanada kasutajatele.

Google nimetas seaduseelnõu praegusel kujul teostamatuks ja ütles, et püüab koos valitsusega leida edasise tee.

Föderaalvalitsuse sõnul on veebiuudiste seaduseelnõu vajalik, et suurendada õiglust Kanada digitaalsel uudisteturul ja võimaldada raskustes olevatele uudistekanalitele tagada õiglane hüvitis platvormidel jagatud uudiste ja linkide eest.

Sõltumatu parlamendi eelarvekontrollija analüüsis hinnati, et uudisteagentuurid võivad saada digitaalsete platvormide kaudu umbes 229 miljonit eurot aastas.

Neljapäeval teatas Kanada kultuuriminister Pablo Rodrigueze kantselei, et ta kohtus sel nädalal nii Google'i kui ka Facebookiga ning plaanib edasisi arutelusid, kuid valitsus jätkab seaduseelnõu rakendamist.

„Kui valitsus ei suuda kanadalaste eest tehnoloogiagigantide vastu seista, siis kes seda teeb?“ ütles ta oma avalduses.

Meediatööstuse rühmad tervitasid seaduseelnõu vastuvõtmist kui sammu turu õigluse suunas. „Kanadalased nõuavad jätkuvalt päris ajakirjandust, mida loovad päris ajakirjanikud, ja see on meie demokraatia jaoks eluliselt tähtis, kuid see maksab päris raha,“ ütles Paul Deegan, News Media Canada president ja tegevjuht.

Veebiuudiste seadus peaks Kanadas jõustuma kuue kuu pärast.