Briti Antarktika uuringute instituut (BAS) andis välja Antarktika ja Arktika kaartide uue väljaande. See kajastab poolustel aset leidvaid muutusi, mh. jää sulamist. Uus väljaanne sisaldab uusi andmeid merejää ulatuse, Arktika linnade ja lennujaamade kohta, samuti on seal näidatud Antarktika jääšelfi uued piirjooned pärast hiljutist hiiglaslike jäämägede eraldumist. Sellest teatas Sky News.

Uued kaardid Antarktika ja Arktika jääkattest

Arktika kaart hõlmab kogu maad ja ookeani põhja pool 60 laiuskraadi. Esmakordselt on sellele kantud Kanada Arktika linnade nimed nii, nagu neid paiku nimetavad põliselanikud, näiteks Sanirajak (end. Hall Beach) ja Naujaat (end. Repulse Bay).

Kaartidel on näha Gröönimaa ja Teravmägede suurte liustike taandumist. „Poolaarpiirkonnad muutuvad kiiresti nii kliimamuutuste mõju kui ka inimese poolt rajatud infrastruktuuri ja transporditeede tõttu, seega peame neid kaarte sageli värskendama, et ajaga kaasas käia,“ selgitas kaardistamises osalenud BASi kartograaf Elena Field. „Lisaks annavad satelliidipiltide paremaid geograafilisi andmeid Arktikast ning Antarktikast, mis on nüüd paremini kaardistatud kui kunagi varem,“ lisas Field.

Arktika jääšelfid ning merejää

Kartograafid lõid ka kaartid, mis näitavad igikeltsa ja pinnast, mis on Arktika maastiku juures olulised ja kiiresti muutuvad aspektid ning kaarti, millel on näha merejää ulatust. Viimane näitab viimase 30 aasta keskmist merejää ulatust, mis on aastate lõikes erinev, eriti Arktika puhul. Teadlased otsustasid eraldi võrrelda viimase 10 aasta keskmist 30 aasta keskmisega.

Loe hiljem
Jaga
Kommentaarid