Uppsala ülikoolis läbi viidud uuring leidis otsese seose ebatervislike toitumisharjumuste ja madala kvaliteediga une vahel. Une delta rütmide osakaal väheneb, seetõttu ei magata nii sügavalt ning keha taastub pärast tööpäeva halvemini, kirjutab Neuroscience News.

Rootsi teadlaste uuringus osales 15 normaalkaalus noormeest, kellel polnud tervise- ja uneprobleeme. Samuti veendusid teadlased enne katsete algust, et vabatahtlikel ei oleks unega probleeme.

Juhuslikkuse alusel toideti osalejaid rämpstoidu ja tervisliku toiduga. Mõlemad dieedid sisaldasid sama palju kaloreid, mis olid kohandatud iga inimese igapäevaste vajadustega.

Muuhulgas väärib märkimist, et ebatervislik toitumine sisaldas rohkem suhkrut ja küllastunud rasvu, aga ka töödeldud toiduaineid. Iga dieeti testiti vabatahtlike peal nädala jooksul, kusjuures osalejate und, aktiivsust ja toitumisgraafikut jälgiti individuaalsel tasandil.

Nädala lõpus uuriti osalejaid unelaboris. Neile tehti ka polüsomnograafia – see registreeris ajutegevuse, vere hapnikuga küllastatuse, südame löögisageduse ja hingamise.

Selgus, et toitumine ei mõjuta une kestust. Kõik vabatahtlikud magasid keskmiselt 7 tundi ja 45 minutit ning läksid magama ja tõusid umbes samal ajal.

Kahjulik dieet mõjutas aga ajutegevust ja halvendas vabatahtlike und. Ajutegevuse delta rütmid vähenesid, beeta- ja teeta rütmide osakaal aga suurenes. See viitab vähem sügavale ja vähem taastavale unele. Delta rütmid (1-4 Hz) on suure amplituudiga ajulained ja iseloomulikud sügavale unele. Teeta rütmid (4-7 Hz) tekivad lühiajaliste hoogudena ning esinevad inimestel uimase une seisundis või nn. kiire une ehk REM-une faasis.

Loe hiljem
Jaga
Kommentaarid