Norras leidsid arheoloogid maailma vanima ruunikivi, millel on pea 2000 aasta vanused ruunikirjad.

Oslo ülikooli Kultuuriloomuuseumi teadlased leidsid kivi 2021. aasta sügisel Ida-Norra matmispaika uurides, kirjutab CNN. Kivi sai leiukoha järgi nimeks „Svingerudsteinen“ ehk „Svingerudi kivi“.

30 cm kõrgune ja laiune punakaspruun liivakivi leiti põletusmatuse juurest. Sellel olevad sümbolid on kivisse raiutud aastatel 1–250 pKr. „Mina ja mu kolleegid Kultuuriloomuuseumist oleme sellest sensatsioonilisest leiust väga põnevil, kuna see sunnib ruunikirja ajaloos mõndagi ümber kirjutama,“ rääkis muuseumi kirjakultuuri ja ikonograafia professor, runoloog Christel Zilmer CNNile.

Teadlased määrasid selle vanuse radiosüsiniku dateerimise proovide põhjal, mis võeti hauast, kust see leiti.„See annab esimese selge tõendi ruunikivide ilmumisest Skandinaavias meie ajaarvamise esimestel sajanditel,“ lisas Zilmer.

Tema sõnul on ruunid Skandinaavias vanim teadaolev kirjasüsteem ning seda kasutati laialdaselt meie ajaarvamise algusest kuni hiliskeskajani.

Skandinaavias on mitu tuhat viikingiajastu ruunikivi, mis pärinevad ajavahemikust 793–1066 pKr. Kuid varasemast perioodist pärit ruunide olemasolu kohta on vähem tõendeid. Norras leitud ruunikividest arvatakse olevat vaid umbes 30 pärit ligikaudu aastast 550 pKr.

Svingerudsteinen on nüüd ainus arheoloogide leitud kivi, mis pärineb varasemast perioodist kui 300 pKr. Muuseumi teatel on selle ühel küljel ruunitähestiku kolm esimest tähte - „f“, „u“ ja „th“.

„Kivid, millel on ruunid vanemast futharkist (kõige vanem ruunikirjastiil-toim.) on väga haruldased ja mõistsime, et see võib anda meile ruunide kohta uusi teadmisi,“ ütles arheoloog ja kultuuriloo muuseumi väljakaevamiste juht Steinar Solheim CNNile. Ta lisas, et avastus on ainulaadne. „See tähendab, et ruunikivide traditsioon on võibolla paarsada aastat vanem kui me varem arvasime. Kuid see paneb meid ka mõtlema, mida me veel ei teadnud ruunikirja kasutamisest rauaajal,“ rääkis Zilmer.

Ta ütles, et kivi on väga omapärane ja kiri sellel segu peentest madalatest ruunidest, ruunilaadsetest sümbolitest ja erinevatestvisuaalsetest motiividest. Mõned kirjad on siksakilised, teised moodustavad ruudustiku.

Loe hiljem
Jaga
Kommentaarid