LUMI teoreetiline arvutusvõimsus on enam kui 550 petaflopsi ehk 550 kvadriljonit arvutust sekundis. See vastab 1,5 miljoni uusima sülearvuti kogujõudlusele.

LUMI tohutu arvutusvõimsus tuleb peamiselt arvukatest graafikaprotsessoritest, mis sobivad eriti hästi tehisintellekti meetodite rakendamiseks.

Pool LUMI ressurssidest kuulub Euroopa kõrgjõudlusega andmetöötluse ühisettevõttele EuroHPC. Teist poolt saavad kasutada LUMI konsortsiumi liikmed, kelle hulka kuulub ka Tartu Ülikool.

„LUMI ei ole üksnes teadlaste ja ülikoolide töövahend. Tänapäeval kasutatakse superarvuteid laialdaselt kõigis tööstusharudes, kus tegeldakse andmeanalüüsi ja simulatsioonidega. Tänu suurele arvutusvõimsusele on võimalik oluliselt vähendada tootearendusele kuluvat aega ja raha ning pakkuda suurema lisaväärtusega tooteid ja teenuseid. Kuni 20% kogu LUMI ressursist on mõeldud kasutamiseks ettevõtetele, et toetada nende teadus- ja arendustegevust ning innovatsiooni. Seega avab LUMI Eestile enneolematuid tehnoloogilisi võimalusi, mis aitavad viia meie teaduse ja ettevõtluse konkurentsivõime uuele tasemele,“ selgitas Eesti teadusarvutuste infrastruktuuri tegevjuht Ivar Koppel.

Ka Euroopa Komisjoni asepresidendi Margrethe Vestageri sõnul on tänane päev Euroopa digi- ja rohepöörde jaoks märgilise tähtsusega.

„LUMI on Euroopa kiireim ja energiatõhusaim superarvuti ning üks võimsamaid kogu maailmas. Tänu tohutule arvutusvõimsusele võimaldab LUMI näiteks meditsiinis ja kliimauuringutes palju kiiremini teaduslikke läbimurdeid saavutada. See võiks puudutada ka vaktsiinide väljatöötamist, vähi diagnoosimist või kliimamuutuste mõju leevendamist,“ sõnas Vestager.

Ta lisas, et LUMI on suurepärane näide tehisintellekti tohutust potentsiaalist meie elu edendamisel.

LUMI konsortsiumi kuuluvad Soome, Belgia, Eesti, Island, Norra, Poola, Rootsi, Šveits, Taani ja Tšehhi. Konsortsium ühendab liikmete unikaalseid teadmisi ja kogemusi, tugevdades seega Euroopa konkurentsivõimet ja digitaalset suveräänsust ning edendades ülemaailmset teaduskoostööd.