Valmis võimsaim superkompuuter

 (62)
Roadrunner

USA sõjaväele kuuluv algselt mängukonsoolide tarbeks loodud protsessoritest koostatud superraal on ületanud kauaoodatud märgilise tähtsusega piiri, jõudes 1,026 biljardi (10:24ndas astmes) ujukomatehteni sekundis.

Uus superarvuti on eelmisest rekordiomanikust — IBM BlueGene/L — rohkem kui kaks korda kiirem, kirjutab NY Times.

Uus 133 miljonit dollarit maksma läinud „Roadrunner“ (e.k jooksurkägu) nimelise hüperraali ehitasid IBM’i teadlased ja insenerid koos Los Alamos’e Rahvusliku Laboratooriumiga. Raal hakkab lahendama salajasi sõjardite probleeme, mille peamiseks ülesandeks on tagada USA tuumarelvade korrasolek.

Enne kui asi lõplikult salajases keskkonnas toimima hakkab, saavad sellega mängida ka teadlased, kes üritavad pihta saada kliimamuutustega seonduvatele probleemidele.

Masinas on suures osas kasutatud parendatud IBM Cell ja vähemal hulgal tavalisi AMD Opteron protsessoreid. Esimesi kasutatakse Sony Playstation 3 mängukonsoolides, teisi tavalistes äriservereis. Roadrunner’il on 116 640 protsessorituuma ja tarbib ligikaudu kolm megavatti energiat.

Roadrunner sarnased masinad suudavad ülesandeid, mis seniste superarvutitega on võtnud kuid, lahendada mõne tunni või vähema ajaga.