Serbia Zastava tuleb turule tagasi

 (3)

1980ndatel aastatel oma autoga Yugo kuulus olnud Serbia autofirma Zastava hakkab lähiajal taas tootma autosid nii USA kui Euroopa turgudele.

Zastava oli oma 220.000 auto aastatoodanguga endise Jugoslaavia suurim autotootja, kirjutab Automotive News Europe. Vaatamata oma suhtelisele lihtsusele olid Zastava autod tänu oma madalale hinnale populaarsed terves Euroopas. Jugoslaavia kriisi ajal pidi firma aga töö oma tehastes peaaegu täielikult peatama ja viimasel ajal valmistas ta väikeseid autode partiisid ainult siseturu tarbeks.

Nüüd kirjutas Zastava juhtkond aga alla kokkuleppele USA kompaniiga NUCARCO ühisettevõtte loomiseks nime all Zastava Motor Works ZMW. NUCARCO paigutab ettevõtte arendamisesse 150 miljonit dollarit ja saab selle eest 80 protsenti ühisfirma aktsiatest. Ülejäänud 20 protsenti saab Serbia autotootja ise.

Lähema kolme aasta jooksul seadmestatakse Zastava tehased ümber ja töötatakse välja neis valmistama hakatavad uued automargid. Praegune töötajate arv, mis on 4500, kahekordistub.

75 protsenti uue firma toodangust turustatakse USAs ning ülejäänud 25 protsenti siseturul ja Euroopa riikides.