Puidu kasutamine sisustuses vähendab stressi


Sisustusmess Habitare 2014
Foto: Eero Vabamägi

Puit muudab seeniorid sotsiaalsemaks, rahustab meeli. Kooliõpilaste stressitase liigub puutööklassis tavaklassiga võrreldes selgelt allapoole. Soome metsauuringute keskuse erinevad uuringud on näidanud, et puidu kasutamine sisustuses aitab stressi vähendada. Puitmaterjalid mõjutavad nii füüsilist kui vaimset heaolu, kuid veel pole päris selge, kuidas see protsess toimib.

Tõenäoliselt mängivad selles rolli puidust vallanduvad aineosakesed. Näiteks männist õhkuv alfa- ja beeta-pineen omab positiivset mõju nii stressitasemele kui immuunsüsteemi turgutamisel.

Ka puidu puudutamine toob hea tunde ja mõjub rahustavalt. Selle akustilised omadused on tuntud ja neid kasutatakse ära ehituses. Vanadekodus tõstab puitmaterjalide kasutamine selle asukate sotsiaalsust ja võimekust tajuda keskkonda. Puitmaterjalide kasutamine palatites aitab seal viibijatele langetada pulsisagedust ja parandada enesetunnet.

Puidu positiivset mõju tuleb aga veelgi põhjalikumalt uurida. Näiteks kuidas see toimib unekvaliteeti ja füsioloogilisse taastumisse.

Faktid, et puitmaterjalid tõstavad inimeste heaolu läbi selle, et tasakaalustavad õhuniiskust ja aitavad vältida hallituse ning bakterite kasvu, on üldtuntud.

***
Kas tead, milline on sinu stressitase ja võimekus stressiga toime tulla? Ei ole kindel? Osale terve Eesti stressitestil ja saa enda kohta rohkem teada! Testi pääsed täitma SIIT.