Mere- ja vaba aja messi kava 2014: seminarid, loengud, õpitoad ja filmid


Mere- ja vaba aja messi kava 2014: seminarid, loengud, õpitoad ja filmid
Meremess

Lisaks tavapärasele väljapanekule toimuvad sel laupäeval Mere- ja vaba aja messi raames mereteemalised loengud ning messihallis on suur päästeparv transformeerunud kinoks, kus näidatakse kogu messi vältel filme, lühifilme ja õppevideoid.

Loengute ajakava

LAUPÄEV, 15. MÄRTS

11:00 Väikelaevajuhi koolituse tutvustus-sissejuhatus. Rene Kalmaru (Tallinn Bay Boating)

11:40 Mereseire ja Keskkonnaagentuuri tutvustus. Keskkonnaseire korralduse peaspetsialist Alvar Räägel

12:10 Mereside esitlus ja seminar teemal „„Tallinn Radio“ pakutavad meresideteenused“. Mereside, RIKS’i poolt pakutavad teenusepaketid ja SRC’ga seonduvad küsimused. Jüri Grigorjev (RIKS)

13:00 Purjejahi ja meeskonna ettevalmistus pikemaks merereisiks.
S/Y Stella-Maris osales 2012 aastal üle Atlandi kulgenud ARC regatil. Kuidas aga tavalisest lõbusõidu purjejahist sai ookeani ületuseks sobiv avamere purjekas ja kuidas peaks pikemaks meresõiduks valmistuma jahi meeskond, sellest jutustab lähemalt Virko Püss (Sailing.ee)

14:00 Herkki Haldre purjereis ümber Kap Hoorni 100 aastat vanal kuunaril Tecla (Holland).
Esimest korda peale 1949ndat aastat sõitis taaskord traditsiooniline ja ehtne, kaubalaevaks ehitatud purjelaev vanal viljaveomarsruudil üle Lõunaookeani ümber Kap Hoorni, nii nagu seda sajandeid tehti, kuid peale Panama kanali valmimist laevad enam nendes ohtlikes vetes ei seila — välja arvatud mõned hullud purjetajad. Kajsamoori kapten Herkki Haldre oli Hollandi kahemastilise kuunari Tecla meeskonnas sellel ohtlikul 7000-miilisel retkel Uus-Meremaast üle Vaikse ookeani, ümber Kap Hoorni kuni Urguaini. Praeguse seisuga on maailmas vähem kui 200 elusolevat inimest, kes on purje jõul ümber Kap Hoorni seilanud.

15:00 Eesti purjelaevadest ja purjelaevanduse ajaloost — Herkki Haldre (kuunar Kajsamoor) ja Ain Tähiste (Hiiu Halulaev).
Seminari ja küsimuste-vastuste vormis anname ülevaate Eesti ajaloolistest purjelaevadest enne ja nüüd. Kuidas on juhtunud, et mererahvana maailmas tuntud eestlased muutusid vahepeal kartulirahvaks? Ja millised tuuled praegu puhuvad…

16:00 Noorte purjeõpe ja rahvusvahelised purjeõppevõimalused.
Noorte purjeõppest ja The Tall Ship Races avamere regattidel purjetamisest kõneleb Madis Rallmann

MESSI JOOKSUL
Eesti Ajalooliste Laevade Seltsi messiboksis toimuvad õpitoad noortele ja laevahuvilistele, ning joonistamis- ja meisterdamisnurk väikestele lastele.

PÄÄSTEPARVE KINO
C-hallis Viking LSE Estonia pinnal asub päästeparv, kus sees näidatakse kogu messi vältel filme, lühifilme ja õppevideoid. Täpsem kino kava ilmub 10. märtsil.

Kinokava:
Alan Villiers The Cape Horn Road 1931. Haruldased dokumentaalkaadrid koos kommentaaridega suurte tuulelaevade ajastu viljaveoreisidest ümber Kap Hoorni. Kestus 16 minutit.

BBC Learning sari „Freak Wave” — kas legendid koletislikest hiidlainetest vastavad tõele? Jah, tapvad lained on olemas! Ellujäänute meenutused ja kaadrid üksikutest raskelt vigastatud laevadest, mis imekombel pääsesid hukust; mereteadlaste uuringutulemused. Sarjas kokku 5 filmi, iga filmi kestus 15 minutit.

Vaata ka Meremess.ee