Kuidas sääsed inimesi leiavad?

 (12)
Kuidas sääsed inimesi leiavad?
AP/Scanpix

Sääsed leiavad söödavaid naha lõhna ja süsinikdioksiidi järgi. Emaste sääskede jaoks on hammustamiseks ja haiguste levitamiseks peetaval inimjahil olulisteks vihjeteks inimese väljahingatavas õhus leiduv süsinikdioksiid ning inimnaha lõhnad.

California ülikooli entomoloogid uurisid, kuidas emased Aedes aegypti sääsed reageerivad inimese naha lõhnale ja süsinikdioksiidile. See sääseliik levitab kollapalavikku ja dengue palavikku. Kollapalavik on viirushaigus, millesse sureb maailmas igal aastal 30 000 inimest. Ka dengue palavik on viirushaigus ning sellesse nakatub 50-100 miljonit inimest aastas, kellest 12,5 miljonit sureb haiguse tagajärjel, vahendab Novaator.

Teadlased leidsid ajakirjas Journal of Experimental Biology avaldatud uuringus, et esmalt äratab sääskede tähelepanu inimese väljahingatav süsinikdioksiid, misjärel nad lendavad naha lõhna järgi inimeseni.

Uuringu tulemused võivad aidata teadlastel mõista, kuidas saaks lõhnu kasutada peremeesorganismi otsivate sääskede jaoks mõeldud sääselõksudes.

Pikemalt loe edasi SIIT.

Jälgi Forte uudiseid ka Twitteris!

Kasutad reklaamiblokeerijat.

Sisu mugavamaks tarbimiseks
telli Delfi Kogupakett või reklaamivaba pakett.

Kogupakett
1€ / kuus*
Sisaldab 11 Eesti tippväljaande tasulist sisu, vähem bännerreklaame, saad jagada kuni 4 kasutajaga.
* Esimene kuu 1 €, edasi 9,99 €
Reklaamivaba pakett
2,99€ / kuus
Saad lugeda tasuta sisu ilma bännerreklaamideta. Ei sisalda tasulise sisu lugemisõigust.
 
Lisan erandi. Vaata AdBlock juhist siit
ja AdBlock Plus juhist siit.
Mõistame, et käid meie juures uudiseid lugemas, mitte reklaame vaatamas. Reklaamidest sõltub meie sissetulek ja see võimaldab meil pakkuda sulle soodsalt head ajakirjandust.