Kuidas saab surm jagu südamestimulaatoriga inimesest?

 (28)
Südamestimulaator juhib südame tööd
Südamestimulaator juhib südame tööd

"Mul on südamestimulaator, mis paneb mu südame lööma. Kas see jätkab mu südame lööma panemist, kui ma ükskord suren?" Pacemaker’i ehk südamestimulaatoriga surrakse enamikul juhtudel samamoodi nagu ilma selleta. Stimulaator saadab südamele impulsse, mis paneb selle kokku tõmbuma. Seda kasutatakse patsientide puhul, kelle südame loomulik stimulaator, siinussõlm, või selle juurde kuuluvad elektrilised närviühendused funktsioneerivad halvasti. Nende enda südamerütm on kas väga aeglane või ebareeglipärane.

Südamestimulaator kohandatakse patsiendi südamerütmiga ja kui pulss langeb liiga madalale, saadab see välja väikese elektrilaengu. Niisiis võib seda võrrelda elektrilise lülitiga, mis süütab lambi põlema nii, et see vilgub vaid korra. Kui selle võrdkuju juurde jääda, siis võib olla terve hulk põhjuseid, miks lamp lüliti vajutamisest hoolimata ei sütti: pirn võib läbi olla või juhe võib olla läbi lõigatud. Samal viisil võib süda löömise peatada, kuigi stimulaator jätkab oma elektriimpulsside väljasaatmist, kirjutab Imeline Teadus.

Kui inimese süda on aastatega „ära kulunud“ ja sel pole enam jõudu kokku tõmbuda või kui südamesse tekib tromb, siis pole südamestimulaatorist mingit kasu ja inimene sureb täpselt samal viisil kui kõik teisedki inimesed.

Seotud lood:

Teisi toimetusele saabunud küsimusi ja neile antud vastuseid saad lugeda ajakirja Imeline Teadus/Tarkade Klubi novembri numbrist.

Jälgi Forte uudiseid ka Twitteris!

Kasutad reklaamiblokeerijat.

Sisu mugavamaks tarbimiseks
telli Delfi Kogupakett või reklaamivaba pakett.

Kogupakett
1€ / kuus*
Sisaldab 11 Eesti tippväljaande tasulist sisu, vähem bännerreklaame, saad jagada kuni 4 kasutajaga.
* Esimene kuu 1 €, edasi 9,99 €
Reklaamivaba pakett
2,99€ / kuus
Saad lugeda tasuta sisu ilma bännerreklaamideta. Ei sisalda tasulise sisu lugemisõigust.
 
Lisan erandi. Vaata AdBlock juhist siit
ja AdBlock Plus juhist siit.
Mõistame, et käid meie juures uudiseid lugemas, mitte reklaame vaatamas. Reklaamidest sõltub meie sissetulek ja see võimaldab meil pakkuda sulle soodsalt head ajakirjandust.