HOMSES LP-s: Unikaalne pilt Eesti vabaks hääletanud ülemnõukogu saadikutest saab kokku juba sel reedel

 (29)
LP ja 20. aug klubi
LP ja 20. aug klubiFoto: Kollaaž

Neid mehi ja naisi, kes olid 25 aastat tagasi tänases riigikogu saalis vastu võtmas üht olulisemat otsust Eestile - otsust riiklikust iseseisvusest, on võimalik kohata tegelikult igal aastal. 20. augusti klubi koguneb ju igal aastal riigikogu valges saalis ning korra vilksatavad need näod läbi nii teleuudistest kui ka veebikülgedelt, mõne tuntumaga tehakse kiirelt ka intervjuu. Kes olid aga kõik need inimesed, kellest paljusid ei tunne nooremad inimesed enam nägupidi, ning millised olid nende lood?

Tegelikult on iga kord veidi kripeldama jäänud: tahaks rohkem teada sellest, kes nad olid ning mis toimus neil ärevatel päevadel, mil vormistati nii oluline otsus. Enamasti pole selleks mahti – alati on kiire, fotograafil ja operaatoril on ees järgmine ülesanne ning ka ajakirjanikul pole olnud aega teha midagi rohkemat kiirest intervjuust mõne üksikuga. Aga ülejäänud?

Otsuse riiklikust iseseisvusest võttis vastu 69 inimest. Nemad vajutasid "jah". Üheksa nendest on meie hulgast tänaseks juba lahkunud. Spiiker Ülo Nugise legendaarset haamrilööki on nüüd võimalus ajalooraamatutest vaadata. Ehk praegu, 25 aastat hiljem, ümmargusel sünnipäeval ongi soodne hetk jäädvustada sellest olulisest hetkest midagi suurt ja põhjalikku, sest meil on veel need, kes jutustaksid loo Eesti Vabariigi taasloomisest. Loe selle nädala LP-d ja jälgi Delfi esilehekülge!

Fotograaf Joosep Martinsonil on valminud mänguline lahendus, mis ilmub trükis 19. augusti LP-s. Olen üsna kindel, et sellest kaadrist saab omaette sümbol ja foto eluiga saab olema oluliselt pikem kui vaid päev lehe vahel.

LP ja 20. aug klubi Foto: Kollaaž