Eestis asub küberkrimipesa?

 (15)
Eestis asub küberkrimipesa?
---

Turvaeksperdid leiavad, et Eestis asuv domeeninimede müüja on aastaid olnud küberkriminaalide pelgupaik. Internetivõimud plaanivad firmal juhtme seinast välja tõmmata.

Oktoobri viimasel nädalal teatas internetiaadresside jagaja ja koordinaator ning interneti toimimise eest vastutav rahvusvaheline mittetulundusorganisatsioon ICANN, et katkestab firma EstDomains akrediteeringu. Ettevõtte juht Vladimir Tšaštšin mõisteti veebruaris Eestis süüdi nii rahapesu kui online krediitkaardipettuste eest, vahendab TGDaily.

ICANN’i tähelepanu alla sattus Tsastin Washington Post’i kaudu, kus EstDomains leidis käsitlemist ühe „märkimisväärsema“ domeeninimede müüja ja võrgulehtede majutusteenuse pakkujana.

ICANN avaldas teate, et külmutab EstDomain’i õiguse registreerida uusi domeeninimesid ja teatasid, et otsivad hetkel EstDomains’i poolt välja antud 281 000 domeeninimele uut haldurit.

Firma teatas ICANN’ile vastuseks, et Tšaštšin eemaldati firma tegevjuhi kohalt juba 25. juunil ennem süüdimõistmist. EstDomains’i uus tegevjuht Konstantin Poltev tunnistas, et firma ei andnud juhtkonnamuutustest ICANN’ile teada, kuid sõnas ka seda, et neil polnud aimugi, et nii peab tegema.

Trend Micro analüütik Paul Ferguson loodab siiski, et ICANN leiab põhjuse EstTomainsi akrediteering katekstada. „Mitme aasta jooksul on tõestamist leidnud, et Venemaa ja Ukraina kriminaalid kasutavad EstDomains teenuseid ja isegi eelistavad neid ning mul on raske uskuda, et EstDomains ei teadnud kellega ja millega on tegu,“ leiab Ferguson.

EstDomains’i lehekülge külastades paistab sealt välja „business as ususal“ ja kontaktaadressina on esitatud USA Delaware osariigis pisikeses Wilmingtoni linnas asuv majanumber.

Konstantin Tšaštšini firma Rove Digital sai 2007. aastal Äripäeva IT TOPis esikoha.