Suitsetamine on kopsuvähi peamine tekitaja, kuid kõigil suitsetajatel see välja ei arene. Et välja selgitada, miks mõned suitsetajad võivad elada kõrge vanuseni ilma vähki haigestumata, kasutasid teadlased bronhoskoopiat, et koguda kopsuepiteelirakkude proove 14 mittesuitsetajalt vanuses 11–86 ja 19 suitsetajalt vanuses 44–81, kes olid suitsetanud kuni 116 nn pakiaastat (s.o päevas suitsetatud sigarettide arv, mis on korrutatud suitsetamise pikkusega aastates ja jagatud 20ga). Mida vanem oli uuringus osaleja, seda rohkem kogunes rakkudesse mutatsioone, kuid suitsetajatel toimus see palju kiiremini, mis suurendas vähi tekke tõenäosust.

Kuigi toime oli annusest sõltuv, ei erinenud mutatsioonide osakaal osalejate vahel, kes olid ületanud 23 pakendiaasta künnise. "Kõige kirglikumatel suitsetajatel ei olnud kõige suurem mutatsioonimäär. Meie andmed viitavad sellele, et need inimesed võisid hoolimata tugevast suitsetamisest nii kaua probleemideta elada, kuna nad suutsid mutatsioonide edasist kuhjumist maha suruda. See mutatsioonide nivelleerimine võib olla tingitud asjaolust, et neil inimestel olid väga tõhusad süsteemid DNA kahjustuste parandamiseks või sigaretisuitsu detoksifitseerimiseks,” märkisid töö autorid.

Teadlased loodavad, et nende uuringu tulemused viivad uute testide väljatöötamiseni, et mõõta organismi võimet DNA-d parandada või detoksifitseerida, mis võiks saada aluseks uuele võimalusele hinnata kopsuvähki haigestumise riski.

Loe hiljem
Jaga
Kommentaarid