St. Louisis asuva Washingtoni ülikooli teadlased avastasid, et inimestel on aasta jooksul pärast koroonaviiruse tekitatud haigust suurenenud risk mitmesuguste südame-veresoonkonna haiguste, sealhulgas surmaga lõppevate insultide ja südameinfarktide tekkeks. Vereringesüsteemi häirete esinemissageduse tõus oli märgatav isegi neil, kellel oli kerge või mõõdukas COVID-19.

Teadlased analüüsisid 153 760 COVID-19 põdenud inimest ja kahte kontrollrühma, kummaski enam kui viie miljoni inimese andmeid, et hinnata südame-veresoonkonna haiguste riske pärast koroonaviirusesse nakatumist.

Selgus, et pärast esimest 30 nakatumispäeva suurenes insuldirisk 1,52 korda ja transitoorsete isheemiliste atakkide (aju vereringe lühiajaline häire) oma 1,49 korda.

Kodade virvendusarütmia risk suurenes 1,71 korda; siinustahhükardia ja bradükardia vastavalt 1,74 ja 1,53 korda; ventrikulaarne arütmia 1,84 korda ja kodade laperdus 1,8 korda.

COVID-19 aitas kaasa ka põletikulistele südamehaigustele: perikardiidile ja müokardiidile, mille riskid suurenesid vastavalt 1,85 ja 5,38 korda. Südame isheemiatõve esinemissagedus suurenes 1,52–1,75 korda.

Teised koroonaviiruse infektsiooniga patsientidel täheldatud südame-veresoonkonna haigused hõlmasid südamepuudulikkust, mitte-isheemilist kardiomüopaatiat, südameseiskust ja kardiogeenset šokki, mille üldine risk suurenes 1,72 korda. Trombembooliliste häirete (arterite ja veenide ummistus) risk suurenes 2,39 korda.

Suurenenud risk ilmnes sõltumata vanusest, rassist, soost ja muudest kardiovaskulaarsetest teguritest, sealhulgas rasvumisest, kõrgvererõhktõvest, diabeedist, kroonilisest neeruhaigusest ja hüperlipideemiast. Suurenenud riske on täheldatud ka inimestel, kellel ei olnud enne COVID-19 haigestumist südame-veresoonkonna haigusi, ja patsientidel, kes koroonaviirusnakkuse ägedas faasis haiglaravil ei olnud. Samas, mida raskem oli haigus, seda suurem on COVIDi-järgsete tüsistuste tõenäosus.

Loe hiljem
Jaga
Kommentaarid