Igal aastal, kui läheb külmaks ja viirused hakkavad levima, hakatakse reklaamima vitamiini C, seda soovitavad ka arstid. Kas sellel on tegelikult mingi mõju immuunsüsteemi parandamisel?

Kõik algas 1970. aastatel kui kahekordne Nobeli preemia laureaat Linus Pauling, kasutades ära oma autoriteeti, teatas, et C-vitamiin võib päästa külmetushaigustest. Ta kirjutas sel teemal neli teadustööd, kuid tänapäeval loetakse seda täielikuks jamaks, kuna teadlastel on palju tõsisemad uurimused, mis on rajatud tõenduspõhisel meditsiinil. C-vitamiin näitas väikest efektiivsust vaid haiguse põdemisaja lühendamisel 14-18% juhtudest, kuid näiteks haiguse sümptomite avaldumist see ei pehmenda. Uuringud näitavad, et C-vitamiin külmetuse vastu ei aita, kuid Paulingu poolt loodud müüt elab edasi.

Kavalad marketoloogid on apteekides kohe sissepääsu juures seadnud letid vitamiinidega, mis just kui mõeldud ainult meestele või naistele või lastele või vanuritele jne. Kas nendest on üldse mingit tolku, kui inimese organismis on tõepoolest vitamiinipuudus?