AirPods on Apple'i (uuemast) sortimendist üks armastatumaid tooteid. Kohe nii armastatud, et ükski teine tootja ei oska võrreldavalt populaarseid klappe toota, turuliider on selgelt Apple. AirPods sai selleks ruttu, esimesed ilmusid alles ligi nelja aasta eest.

How to Geek on avaldanud aga huvitava mõttearenduse teemal, miks oleks mõistlik AirPodsi siiski vältida.

Hind

Esiteks muidugi hind. AirPods on vägagi soolase hinnaga, olenevalt mudelist Eesti edasimüüjatelt umbes 134-280 eurot (allikas: hv.ee).

AirPods ongi nutiseadmega igapäevaseks kasutamiseks mõeldud juhtmeta kõrvaklappidest üks kallimaid – vahe vähenõudlikumate tootjate kaubaga võib olla enam kui kümnekordne.

Kallid on ka AirPodsi hoidmise-laadimise karbi või ühe "Podi" asendamine, kui sellega midagi ära juhtub või see näiteks lihtsalt kaob. See on ju väike ja seda ei hoia miski kinni, kui see kõrvast välja loksub.

Eluiga

Aga kas teadsid, et AirPods tuleb ka parimal juhul paari-kolme aasta tagant täiskomplektina välja vahetada, kui neid tihti (igapäevaselt) kasutad? Aku lihtsalt ei pea vastu ja hakkab ruttu aina vähem peale täislaadimist töökorras püsima. Ja mõeldud nii hoidmis- ja laadimiskarbi kui ka klappide endi akut.

Akusid vahetada aga ei saa, sest Apple ei loonud AirPodsi parandamisvõimalusele mõeldes. Asi pole isegi tootja ahnuses, vaid selles, et nii pisikesi ja keerukaid vidinaid olekski raske parandada. Kõik kuularite ja karbi sees leiduv on kokku liimitud ja aku eemaldamine eeldaks selle purustamist.

Apple pakub küll AirPodsi parandamise teenust, aga praktikas tähendab see ilmselt lihtsalt probleemse toote väljavahetamist. Ettevõttele omaselt on parandamine pärast garantiiaja lõppu umbes sama kallis või isegi kallim kui uue komplekti ostmine.

E-jäätmed

Kuni inimesed maksma nõustuvad, pole ju probleemi? On küll – selle probleemi nimi on e-jäätmed. Kasutuks muutunud AirPods rändab tõenäoliselt prügimäele ja enamik sellest jääb kasulikul moel ümber töötlemata.

Kasulike komponentide eraldamine ja ümbertöötlemine ei tasuks isegi ära. See pole konkreetselt ainult AirPodsi probleem. Mida tihedamalt moodsat tehnoloogiat väikese kesta sisse kokku panna, seda raskem on seda hiljem ümber töödelda. Püüe sealt hiljem midagi välja võtta tähendab tahes-tahtmata tõenäoliselt vidina äralõhkumist.

Apple on üldiselt oma keskkonnasõbralikkuse üle uhke, mistõttu vanade AirPodsidega keskkonna saastamine on nii rikka ja enda väitel rohesõbraliku firma poolt veider.