Fotod valmisid mullustel kaardistuslendudel kogutud materjali põhjal ja neid saab vaadata Maa-ameti geoportaalis.

„Tänu aastatega täiustunud tehnikale ja kogemustele on ortofotode kvaliteet pidevalt tõusnud,“ ütles Maa-ameti peadirektor Tambet Tiits. „Ka ortofotode kasutusvaldkond üha laieneb, neid ei kasutata ainult kaardistamise alusmaterjalina, vaid ka põllumajandustoetuste kontrollimisel, juriidilise tõendusmaterjalina ja planeeringute alusena, aga ka ettevõtlustegevuse kavandamisel ja mujalgi.“

Piltide lahutusvõime jääb vahemikku 10–25 sentimeetrit, see on suurem tiheasustusaladel ja väiksem hajaasustuses. Sellise lahutusvõimega on ortofotolt eristatavad lisaks hoonetele ja teedele veel väiksemad rajad, aiad, okas- ja lehtpuud jm.

Tutvu ortofotodega Maa-ameti kaardirakenduses või WMS-teenuses. Need on saadaval ka avaandmetena.

Ortofoto on töödeldud aerofoto, mis kajastab olukorda looduses pildistaja ülelennu hetkel. Ortofotode aluseks olevad aeropildid ja kõrgusandmed on kogutud spetsiaalsete kaardistuslendude käigus, mida tehakse igal aastal poole Eestimaa kaupa – kordamööda riigi põhja- ja lõunapoolne osa.

Suuremate asulate ortofotosid uuendatakse igal aastal. Kaardistuslennud toimuvad ilusa ilmaga kevadel ja varasuvel, mil maa on vabanenud lumikattest ja taimestikuga veel katmata.

Maa-ameti foto

10-sentimeetrise ruumilise lahutusvõimega asulad: Tallinn ja suur osa Harjumaast (Keila, Saue, Harku, Keila-Joa, Klooga, Kiili, Vaida, Aruküla, Raasiku, Luige, Maardu, Viimsi, Lagedi, Loo, Jüri, Assaku, Kangru, Tabasalu jt), Tartu, Pärnu, Sillamäe, Kunda, Rakvere, Aseri, Haljala, Väike-Maarja, Jõgeva, Mustvee, Järva-Jaani, Tapa, Paide, Türi, Kuusalu, Kehra, Kohila, Rapla, Märjamaa, Haapsalu, Kärdla, Paldiski, Loksa.

16-sentimeetrise ruumilise lahutusvõimega asulad: Narva, Kohtla-Järve, Jõhvi, Püssi.

20-sentimeetrise ruumilise lahutusvõimega kevadine lehevaba lend katab lõunapoolset osa Jõgevamaast, Tartumaad, Põlvamaad, Võrumaad, Valgamaad ja idapoolset osa Viljandimaast.

25-sentimeetrise ruumilise lahutusvõimega suvine lend katab Saaremaad, suuremat osa Pärnumaast ja läänepoolset osa Viljandimaast.