Newsweek kirjutab, et varem sel kuul kogunesid Brüsselis eksperdid konverentsile „Teine külm sõda: kas kuumeneb?“. Isegi praeguse „uue külma sõja“ teemaliste ürituste ülekülluse juures paistis see silma: organiseerijat, Euroopa Parlamendi liiget Lätist Tatjana Ždanokat on süüdistatud selles, et ta on Venemaa mõjuagent – spioon, kirjutab Newsweek.

Ždanoka, kes on ka Euroopa Liidu venekeelsete liidu juht, kinnitab, et nendes väidetes ei ole tõepõhja, ning lisab, et süüdistused on osa kodumaiste vastaste temavastastest räpastest trikkidest.

Niisiis kahvatuvad lääne spionaažialased jõupingutused Vene omade kõrval. Saksamaa põhiseaduse kaitse liiduamet (BfV) teatab Venemaa spionaažijuhtumite arvu kasvust ning Rootsi julgeolekupolitsei (Säpo) teatab, et Venemaa on suurendanud oma luureagentuuride aktiivsust Rootsis pärast Ukraina kriisi algust. Üks Euroopa Liidu kõrge luureametnik hindab, et luuretöötajad moodustavad praegu kolmandiku Vene diplomaatidest.

Venemaa on Newsweeki sõnul edukalt taaselustanud Nõukogude Liidu niinimetatud „mõjuoperatsioonide“ praktika. „Praegu on venelaste eesmärk sosistada kriitikat lääne tegevuse kohta Ukrainas ja nõuda majandussanktsioonide kaotamist,“ seletab Varssavis asuva idauuringute keskuse (OSW) julgeolekuekspert Piotr Zochowski. See on aga vaid üks osa laiemast strateegilisest eesmärgist – veenda läänt tunnustama Venemaa õigust kujundada poliitilist olukorda endise Nõukogude Liidu riikides. Kriiside käigus muudavad kõik luureteenistused oma tegevust loomulikult aktiivsemaks, kuid venelased on hakanud seda tegema tööstuslikes mõõtmetes. Saksamaal on isegi olemas uus mõiste arvamusliidrite kohta, kes räägivad Venemaast ülisõbralikul moel: Russlandversteher („Venemaa-mõistja“).

Ždanoka konverentsi kõnelejate nimekirjas olid lisaks valitud Euroopa Parlamendi liikmetele Venemaa asevälisminister, fondi Russki Mir Euroopa esindaja ja välismaal elavate Vene kaasmaalaste õigusliku kaitse ja toetamise fondi asedirektor.

Külma sõja ajal värbas Nõukogude Liit mõjuagentideks lääne kommuniste, kellel oli aga see häda, et nad ei olnud just eriti populaarsed. Mõnede vaatlejate arvates on Moskval nüüd lihtsam, sest Moskva on vähem huvitatud ideoloogiast kui toorest jõust. „Samad inimesed jõuavad pidevalt samadele seisukohtadele kui Moskva, kuigi mitte kogu aeg, sest see kahjustaks nende usutavust. Seetõttu kasutavad venelased erinevaid mõjuagente erineval ajal,“ ütleb Rootsi Vene luure ekspert Joakim von Braun.

Leedus toimub see siis, kui riik püüab vähendada oma sõltuvust Vene energiast. „Kui me otsustasime, kas ehitada elektrijaama [2012. aastal], püüdsid nad pöörata avalikku arvamust selle vastu,“ ütleb Leedu endine kaitseminister ja praegune parlamendi julgeoleku- ja riigikaitsekomitee liige Rasa Juknevičienė. „Sama asi toimub nüüd meie maagaasiterminaliga; nad püüavad veenda inimesi, et see on liiga kallis.“ Nagu ka mujal Euroopas, on äärmuslased ka Leedus tihti Venemaa poolel. „Mitte iga äärmuslaste rühmitus Leedus ei ole seotud Vene luureteenistustega, aga venelased kasutavad neid ära,“ ütleb Juknevičienė.

Newsweek kirjutab, et luureteenistused seisavad silmitsi küsimusega, millal on inimene mõjuagent, millal aga lihtsalt kirglik Venemaasse uskuja.

„Üks vaadeldav juhtum on Tallinna linnapea Edgar Savisaar, kes sel sügisel kaotas kohtuprotsessi ühe Eesti ajalehe vastu, mis oli nimetanud teda Venemaa mõjuagendiks. Või Johan Bäckman, vastuoluline Soome sotsioloog, kes on energiliselt Venemaa poolel ja kelle Facebooki profiilis on tema tööks nimetatud Donetski rahvavabariigi esindaja. Või Eestis 2008. aastal asutatud diskussiooniklubi Impressum juhid, millel on nüüd harud Lätis, Leedus, Moldovas ja Ukrainas. Seal esinevad tihti samad Vene-meelsed kõnelejad, sealhulgas endine Vene minister, kellel keelati varem sel aastal Eestisse sisenemine,“ kirjutab Newsweek.

Liiga paljude Moskva-meelsete vaadetega inimeste ekslikult nuhkideks tembeldamine on iseenesest ohtlik. „Paradoksaalselt muutub selle mõiste ülekasutamine relvaks Venemaa desinformeerimise käes,“ märgib Zochowski. „Kasutades seda liiga palju ja ilma korralikult kaalumata, loome me illusiooni, et Venemaa salajase mõjutamise mõju on kõikjale tungiv ja vältimatu.“

Ždanoka konverentsi mitmed osavõtjad kuuluvad veel ühte organisatsiooni, mida Balti luureteenistused peavad eesliinil olevaks: Maailm Ilma Natsismita, kirjutab Newsweek. Selle asutas neli aastat tagasi Vene oligarh Boriss Spiegel.

Maailm Ilma Natsismita on oma sõnumi levitamisel Newsweeki teatel mõningat edu saavutanud. Organisatsioon ise väidab, et nende partnerid on teiste hulgas USA riigidepartemang ning Euroopa julgeoleku- ja koostööorganisatsioon (OSCE).

„Kas Venemaa toetab Maailm Ilma Natsismita agendat?“ küsib Simon Wiesenthali keskuse esinatsikütt Efraim Zuroff, kes oli varem selle organisatsiooniga seotud. „Kahtlemata. Ma olen kindel, et Putinil on hea meel, et tal on juudi oligarhi asutatud organisatsioon, mis teeb töö tema eest ära.“

Iga luureagentuur teeb erilisi jõupingutusi strateegiliselt tähtsates riikides ning Venemaa jaoks on eriliselt huvipakkuvad endised Nõukogude vabariigid, iseäranis suurte vene vähemustega läänemeelsed riigid, kirjutab Newsweek.