Teadlased avastasid tumedaima planetaarse keha, mida teatakse
Esimest korda 2006. aastal Atlandivahelise Eksoplaneedi Loenduse (TrES) programmi raames avastatud eksoplaneet tiirleb oma ematähest pelgalt viie miljoni kilomeetri kaugusel – kolmkümmend korda kaugemal kui Maa Päikesest. Planeet kuulub kuumade-Jupiteride klassi ning selle pinnatemperatuur küündib 1000 kraadini Celsiuse järgi. Seega peab selle keemiline koostis olema Jupiteri omast tunduvalt erinevam, kirjutavad ERR Teadusuudised.
Päikesesüsteemi gaasihiiglase atmosfäär on heledate ammoniumipilvede rikas, mis peegeldavad tagasi kolmandiku nendele langenud päikesekiirgusest. TrES-2b atmosfäär koosneb aga seevastu tõenäoliselt suures osas valgust neelavatest kemikaalidest nagu aurustunud kaaliumist ja naatriumist või gaasilises olekus titaaniumoksiidist. Samas ei ole täielikult kindel, kas nendest piisab planeedipinna tumeduse seletamiseks, mistõttu viitavad astronoomid, et planeedil võib leiduda senitundmatuid keemilisi ühendeid.
Arvatakse, et TrES-2b üks ja sama külg on selle läheduse tõttu oma ematähele alati tähe suunas suunatud, just nagu Kuu Maa suhtes. Seega esinevad ka tumedal eksoplaneedil erinevad faasid, mistõttu esineb süsteemist Maani jõudvates valgusosakeste hulgas regulaarseid kõikumisi. Mil täisfaasis jõuab Maani nii tähe, kui ka planeedi poolt selle temperatuuri tõttu kiiratatav infrapunaspektri lähedane punakas kuma, siis vastasfaasis jõuab Maani ainult tähekiirgus.
Jälgi Forte uudiseid ka Twitteris!