Teadlased on ühendanud elektromagnetilises spektris töötavate kosmoseteleskoopide andmed, et kosmoseobjektide toimimist mõista. M74 uued pildid näitavad ka teleskoopide võimalusi, mis töötavad üheaegselt erinevatel lainepikkustel.

M74

Vasakul on Hubble'i kosmoseteleskoobiga tehtud pilt galaktikast. See näitab vanemaid punaseid tähti ja nooremaid siniseid. Paremal on James Webbi kosmoseteleskoobiga tehtud pilt, mis erineb oluliselt Hubble'i pildist. See näitab gaasi ja tolmu masse galaktika äärel ning tihedat tähtede parve selle tuuma juures.

Keskel olev kombineeritud pilt ühendab need kaks pilti, et luua maksimaalse teravusega vaade sellest galaktikast. Hubble'i ja Webbi andmed täiendavad üksteist, pakkudes kummitusgalaktika M74 terviklikku vaadet.

M74 on saanud hüüdnime „fantoomgalaktika“, sest amatöörastronoomidele on selle vaatlemine olnud suureks väljakutseks. Messier 74 avastati juba 1780. aastal prantsuse astronoomi Pierre Mechaini poolt, aga nime sai see teise astronoomi, Charles Messier´ järgi, kes lisas selle oma astronoomilisse kataloogi.

Loe hiljem
Jaga
Kommentaarid