See mees on 2013. aastal arreteeritud Peng Daxiang, eluks ajaks trellide taha saadetud vanahärra, kelle kätetööl põhineb väidetavalt koguni 96,7% valerahast, mis Hiinas kasutusel.

73aastane mees ei kasutanud tosinate rahatrükkplaatide loomiseks arvutit, vaid omaenda käsi – lihtsalt joonistas rahad valmis. Abivahendid olid siiski seejuures suurendusklaasid ja filmikaamerad.

Ta müüs oma kätetöö võltsijatele ja teenis iga plaadi eest meie rahas 7-18 tuhat eurot.

2014. a eluaegse vanglakaristuse saanud ja poliitilistest õigustest ilma jäetud härra on võltsinud samuti kõrgkoolidiplomeid, ametlikke tunnistusi ja isegi toidutalonge.

Tema "loomingulise pagasi" ulatus selgus, kui võimuesindajad kohtuotsuse järel tema koju sisenesid, et kogu ta maine vara konfiskeerida.

Muide, asjatundjad ei hinda Daxiangi kätetööd hiljem kuigi kvaliteetseks, kuna enamik ehtsale paberrahale lisatavatest turvaelementidest on puudu. Tavainimene aga täpseid puudujääke märgata ei suuda.

Hiina valerahatööstus on kasvuteel, kui otsustada rahakoguste põhjal, mida politseinikud leiavad ja konfiskeerivad. Aastas esineb vähemalt 1000 juhtumit, kus valeraha avalikkuse ette jõuab.

Rahavõltsijaid on raske leida, sest selleks tööks piisab isegi väikesest trükikojast, mis saavad kergesti trükimasinaid, tinti ja paberit hankida.

Uusim trend on toota väikese nimiväärtusega paberrahasid – nende ehtsust hakkavad inimesed vähem tõenäoliselt kontrollima.

(allikas: Oddity Central)

Artikli avafoto on illustratiivne ega kujuta tingimata valeraha.