VIDEO: Londonis maandus tulnukas – avati mälestusmärk esimesele kosmoseinimesele

 (10)
Jelena Gagarina isa kuju ees Londonis
AP/Scanpix

Suurbritannia pealinna südames maandus külaline minevikust – maailma esimene kosmoses käinud inimene Nõukogude Liidu kosmonaut Juri Gagarin. Trafalgari väljakult Buckhingami lossi juurde viival The Mallil avati tema Londonis viibimise 50. aastapäevale pühendatud mälestusmärk.

14. juulil täpselt pool sajandit tagasi võõrustas Gagarinit enda juures Buckhingami palees Briti kuninganna Elizabeth II, kes andis esimese kosmonaudi auks õhtusöögi, teatab Sky News.

James Cooki monumendi juures koha sisse võtnud Gagarini kuju on Vene kosmoseagentuuri Roskosmos kingitus Briti Nõukogule. Avamisel viibis ka Moskva Kremli relvapalatis töötav Gagarini tütar Jelena.

“Ma käin suhteliselt tihti Suurbritannias ja inimesed tulevad mulle ligi ning räägivad, kuidas nad mäeletavad seda päeva kui nad said teada inimese esimesest lennust kosmosesse. Kõigil on suurepärased mälestused kui suure ärevusega nad ootasid tema saabumist siia (Londonisse),” ütles Jelena Gagarina ajakirjanikele.

“Gagarin kuulub mitte ainult Venemaale, vaid ka kogu maailmale. Seepärast on väga oluline, et see kuju oleks ka Londonis,” ütles Vitali Davõdov Roskosmosest.

Kuraatorid märgivad, et metallist Gagarin seisab The Mallil täpselt aasta, siis antakse ta üle ühele Briti asutusele. Millisele konkreetselt, seda ei täpsustata. Kuju on täpne koopia 1984. aastal kosmonaudi 50 aasta juubeliks valminud Anatoli Novikovi taiesest.

Jälgi Forte uudiseid ka Twitteris!

Jäta kommentaar
või kommenteeri anonüümselt
Postitades kommentaari nõustud reeglitega
Loe kommentaare Loe kommentaare