VIDEO: Balti merevaigust leiti 49 miljonit aastat vana suur ämblik

 (13)
49 miljonit aastat vana Sparassidae perekonda kuuluv ämblik
49 miljonit aastat vana Sparassidae perekonda kuuluv ämblikKaader klipist

Uued arvutitomograafia tehnoloogiad aitasid teadlastel luua kolmemõõtmelised pildid 49 miljonit aastat tagasi merevaigu tüki sisse lõksu jäänud ämblikust. Teadustöö tulemused avaldati Berliini loodusloomuuseumi poolt avaldatavas rahvusvahelises ajakirjas Naturwissenschaften, lühikokkuvõte aga Manchesteri ülikooli pressiteates. Vaata videost!

Merevaik on rikas sinna ladestunud eelajalooliste putukate, ämblikulaadsete ja teiste väikeste olendite poolest. Ohvriks langenud olevused jäid kinni kleepuvasse vaiku, mis aja jooksul kõvastus ja muutus omalaadseks sarkofaagiks.

Enim töötavad teadurid Baltikumist, eriti Leedust ja endiselt Preisimaalt leitud merevaiguga, mille keskmiseks vanuseks on ligi 49 miljonit aastat. Antud juhul tegelesid uurijad Berliini loodusloomuuseumis hoiul oleva erakollektsiooni kuuluva merevaiguga. Materjali pealispind oli pikaaegse kokkupuute tõttu hapnikuga kaetud pragudega ja muutunud häguseks.

Tavaliste meetoditega nendes merevaigutükkides peituvat ei õnnestunud näha, seetõttu rakendasid teadlased arvutitomograafia tehnoloogiat. Selle tulemusena avastati ämblik, mille kolmemõõtmelist taastatud pilti võib näha videost.

Leitud vangiks osutus 49 miljonit aastat vana ja Sparassidae perekonda kuuluv ämblik, kelle esindajad elutsevad tänapäeval troopilistel aladel ja mõnedel Lõuna-Euroopa aladel. Minevikus asutasid need ämblikud ka geograafilise Euroopa keskosa. Tegu on suure ja aktiivse ämblikuga, seetõttu teda tavaliselt merevaigust ei leita.

Seotud lood:

Jälgi Forte uudiseid ka Twitteris!

Jäta kommentaar
või kommenteeri anonüümselt
Postitades kommentaari nõustud reeglitega
Loe kommentaare Loe kommentaare