Vaikne Ookean peidab hiiglaslikku muldmetallide varamut

 (10)
LEAD Technologies Inc. V1.01
AFP/Scanpix

Jaapani teadlaste hinnangul leidub Vaikse Ookeani põhjamudas erinevates leiukohtades vähemalt 17 tüüpi elektroonikatööstuses hädavajalikku haruldast muldmetalli, lademete kogusuurus võib ulatuda ligi saja miljardi tonnini ehk seni teadaolevatest varamute omast tuhat korda ulatuslikumaks.

Hoolimata nimest pole haruldased muldmetallid geoloogilises mõttes oma nime väärilised. Rohkem kui 97% maailma muldmetallidest tootev Hiina on aga juba aastataid nende ekspordile tõsised piirangud seadnud. Kerkiv hind on teinud oma töö. Uusi kaevandusi avatakse nii USA-s, Kanadas ja Austraalias. Jaapanis on kaevandavate lademete puutus sundinud otsima aga uusi alternatiive, vahendavad ERR Teadusuudised.

Tokyo ülikoolis resideeruv geosüsteemide insener Yasuhiro Kato juhitud töörühm analüüsis 78 erinevast Vaikse Ookeani piirkonnast pärit põhjamuda näidiseid. Tulemuste kohaselt küündib Hawaii ja Vaikse Ookeani kaguosas muldmetallide kontsentratsioon setetes 0,1-0,2% ehk on võrreldav Hiina savikaevanduste vastava näitajaga. Mõned lademetest on üle 70 meetri paksused ehk samuti võrreldavad maapealsete kaevandustega.

Jälgi Forte uudiseid ka Twitteris!

Jäta kommentaar
või kommenteeri anonüümselt
Postitades kommentaari nõustud reeglitega
Loe kommentaare Loe kommentaare