Teadus saab surmast võitu juba lähikümnenditel, esimene 150-aastane on elus!

 (51)
Pikeaelisus saab normiks
Pikeaelisus saab normiksAFP/Scanpix

Kas on võimalik, et teie laps elab 150 aasta vanuseks? Või et teie lapselapsed tähistavad kunagi 1000. sünnipäeva? Briti biomeditsiinilise gerontoloogia spetsialisti ning vanaduse mõjude pärssimise strateegiate sihtasutuse SENS (Strategies for Engineered Negligible Senescence) teadusjuhi Aubrey De Grey hinnangul on see täiesti arvestatav võimalus.

De Grey usub, et teadus on 25 aasta kaugusel sellise meditsiinilise tehnoloogia väljatöötamisest, mis kujutaks endast sisuliselt „ravimit“ vananemise vastu. Tema sõnul on esimene vähemalt 150. eluaasta vanuseks elav inimene juba sündinud ning esimene isik, kes elab 1000. sünnipäevani, võib ilmavalgust näha lähemal paaril kümnendil, vahendab MedicalXpress.

Meditsiiniliste protseduuride arenemine geeniteraapia, tüvirakuravi, immuunsüsteemi stimuleerimise ja paljude muude tehnikate vallas võib kaasa tuua selle, et juba varsti pole inimestel vaja teha muud kui käia regulaarselt arsti juures „tehnoülevaatusel“, kuna vananemisest johtuvate haiguste ravimine pole enam probleem.

Ehkki De Grey prognoosid võivad paista mõnevõrra äärmuslikud, on keskmine eluiga jätkuvalt tõusuteel, kerkides igal aastal kolme kuu võrra. Paljud eksperdid ennustavad, et aastaks 2030 on saja-aastaseid ja vanemaid maailmas üle miljoni inimese. Juba 2010. aastal elas ainuüksi Jaapanis sajanda sünnipäeva selja taha jätnud kodanikke 44 000 ringis.

2005. aastal kuulutas salk teadlaseid tema töö pseudoteaduslikuks ning Massachusettsi tehnoloogiainstituudi ajakiri Technology Review pakkus välja 20 000 dollari suuruse preemia molekulaarbioloogile, kes suudab näidata, et De Grey teooria on ekslik. Sellele rahale pole seni keegi järele tulnud.

Südamehaiguseid tekitab De Grey arvates nn molekulaarne prügi, mida vananev organism ei suuda enam ise „välja viia“. Hetkel tegeleb De Grey seda „prügi“ lagundavate konkreetsete ensüümide tuvastamisega, eesmärgiks töötada välja pikaealisust soodustav geeniteraapia.

De Grey määratleb vananemist raku- ja molekulaarkahjustuste elupõlise kuhjumisena ning usub, et meditsiinitehnoloogia arenedes võimaldab ennetava geriaatria praktiseerimine arstidel kahjustusi praavitada enne, kui need probleemseks muutuvad, ning sel moel inimeste tervena elatud iga pikendada.

Jälgi Forte uudiseid ka Twitteris!

Jäta kommentaar
või kommenteeri anonüümselt
Postitades kommentaari nõustud reeglitega
Loe kommentaare Loe kommentaare