Nikliallergia põhjus leiti üles

 (1)
Nikliallergia põhjus leiti üles
NikkelWikipedia

Miljoneid inimesi kimbutab häda, mille tõttu ei saa nad kanda teatud ehteid või kelli ega käsitseda münte — kui ese sisaldab niklit, ilmub nahale vastik ja äge lööve. Nüüd selgitasid teadlased välja, miks nikkel allergiat põhjustab.

Saksa teadlased avastasid, et läbi naha imenduv nikkel aktiveerib immuunsüsteemi retseptori nimega TLR4, mille ülesanne on kaitsta meid bakterite eest. Kui retseptor tajub bakterite poolt eritatud põletikku tekitavaid aineid, lipopolüsahhariide, käivitab ta immuunreaktsioon, vahendab Tarkade Klubi.

Nüüd nägid teadlased, et sama retseptor aktiveerub nikliallergiaga inimestel ka nikli puhul. Nikkel ja bakterite eritatud ained seonduvad retseptori külge aga erinevates kohtades, mis annab lootust, et on võimalik vabaneda nikliallergiast, samal ajal säilitades kaitse bakterite vastu.

Ajakirja Tarkade Klubi septembrinumbris:
• Inimkonna ulmelised megaprojektid
• Kuidas tekkis nafta?
• Vältimatu ja vajalik unistamine
• Kiviaja maalitud koopad
• Lennukiga orkaanis
• Persoon: Andi Hektor

Sama retseptor on seotud ka tolmulestaallergiaga, kuid selle tekkimise mehhanism on teistsugune. Huvitav on veel see, et nikkel aktiveerib retseptori küll inimestel, kuid mitte hiirtel, kellel tõepoolest pole kunagi nikliallergiat täheldatud.

Nüüd soovivad teadlased aretada hiire, kellel oleks inimese TLR4 retseptor, et selle abil tõbe paremini uurida ja sellele sobiv raviviis leida.

Jäta kommentaar
või kommenteeri anonüümselt
Postitades kommentaari nõustud reeglitega
Loe kommentaare Loe kommentaare