Mine metsa! Meeltega metsa tajuma ja Lahemaale mõisatuurile


Nõmme Gümnaasiumi õpilased proovivad pimesi matkarajal liikuda. Foto: Anneli Kana
Nõmme Gümnaasiumi õpilased proovivad pimesi matkarajal liikuda. Foto: Anneli Kana

Matkamiseta ei möödu nüüd enam peaaegu ükski nädalavahetus. On ju praegu käes aeg, mil loodus iga päev üha lopsakamaks ja õitsvamaks muutub ning seda lihtsalt ei tohiks imetlemata jätta. Neil, kes eelistavad juhendajaga retke, on laupäeval võimalus samme seada Harjumaale Saku lähistele Metsanurme-Üksnurme ajaloo- ja loodusõpperajale.

Kell 11 algav matk kannab nime „Meelega metsa“ ning tegemist on retkega, kus mängu tulevad kõik kuus inimmeelt. „Seekord keskendume inimesele metsas,“ selgitab matkajuht Anneli Kana. „Kogeme metsa meelte abil – metsas liikudes võib treenida kõiki meie meeli.“

Nii õpitakse üheskoos ümbritsevat vaatama, kuulama, maitsma, haistma, kompima. „Erinevate asjade märkamine ongi matka märksõnaks,“ osutab matkajuht. „Praegu on ju võimalik metsas ühteteist suhu pista – pead vaatama vaid, et ikka õigeid asju. Samuti lõhnad – ükspäev kõndisime lastega metsas ühes madalas kohas ja lapsed tundsid pori lõhna. Meie ka püüame märgata, milliseid lõhnu tunneme – kas see nüüd just pori on, aga… praegu õitsevad ju ka toomingad. Kompimine aga ei tähenda, et me kõike, mida näeme ilmtingimata puudutama peame. Kõnnime metsas erineva tasapinnaga radu mööda, madalamatel ja kõrgematel kohtadel ning püüame võrrelda, kuidas me seda tajume,“ kõneleb Anneli Kana.

Tasakaalu testimiseks tehakse rajal läbi ka üks põnev mäng, kus võetakse kahekaupa paaridesse ning ühel paarilistest seotakse silmad kinni. Seejärel aitab teine suletud silmadega kaaslasel üle silla minna. Eks siis ole näha, kuidas sillal tasakaalu hoida, kui pole võimalik näha, kuhu astud.

Seotud lood:

Nii matka vahepeatuses kui ka lõpus pakutakse osalistele värsketest ürtidest keedetud teed, retke lõpus ootab osalisi ka kosutav juurviljasupp, kuhu kokk on lubanud sekka poetada naati ja nõgest. „Samuti saab maitsta võilillemett,“ märgib Anneli Kana. Kohalik külaelanik Ingrid Mangulis kõneleb retkelistele ravimtaimedest ja nende kasutamisest, seega lisandub päevale veel teinegi märksõna – tervislik toit.

Infot matka kohta saab küsida Anneli Kanalt telefonil 5306 5503, kohalesõidu juhist vaata SIIT. Retke teokssaamist toetavad RMK, Saku vald ja ESF projektiga „Teadlikult tervislikud valikud“. Matkast osavõtt on tasuta!

Mõisatuur

Kõiki omapäi uitajaid ootavad alati ka kõik RMK matkarajad – vali aga meelepärane välja ja asu teele. Läinud pühapäevast saadik on igapäevaselt kella 10-18 avatud ka kõik 27 RMK teabepunkti üle Eestis ning sealt saab alati asjatundlikke nõuandeid ja infomaterjale, korraldamaks omale meeldejäävat puhkust looduses.

Alates uuest nädalast on aga põhjust kiigata sünnipäevalapse Lahemaa Rahvuspargi maile. Ehkki 1. juunil, aastal 1971 loodud rahvuspargi neljakümnenda sünnipäeva pidustusüritused jäävad nädalalõppu, võiks nädala sees alustada näiteks Lahemaa mõisate Palmse, Sagadi ja Vihula külastamisest. Seda enam, et nimetatud mõisad tunnistati hiljuti Ettevõtluse Arendamise Sihtasutuse avastamata aarete konkursil parimateks taastatud ajaloolisteks turismisihtkohtadeks.
Kes selle käigu ette võtab, põigaku kindlasti sisse ka Sagadi looduskooli ja metsamuuseumi.

Eelinfot hangi www.sagadi.ee, täpsemat infot Sagadi metsamuuseumi kohta saad ka sellest Terevisiooni lõigust:

Jälgi Forte uudiseid ka Twitteris!

Jäta kommentaar
või kommenteeri anonüümselt
Postitades kommentaari nõustud reeglitega
Loe kommentaare Loe kommentaare