Kumeruspimedus: kõik jooned sel pildil on tegelikult algusest lõpuni lainelised

 (23)
Kumeruspimedus: kõik jooned sel pildil on tegelikult algusest lõpuni lainelised
Takahashi, i-Perception.

Optilise illusiooni, mille puhul lainelise joone asemel teravaid nurki näeme, avastajaks on Jaapani teadlane Kohske Takahashi. Ajakirjas i-Perception äsja ilmunud teadusartiklis on ta sellele nimeks andnud kumeruspimeduse illusioon (ingl curvature blindness illusion). Lõplikku selgitust, miks me niimoodi näeme, Takahashi ei anna.

Näeme, et kahevärvilistel, osalt tumehallidel ja osalt helehallidel joontel pildi ülemises vasakus ja paremas alumises nurgas (kus taust on vastavalt valge ja must) on sama kuju. Ent pildi hallis keskosas paistab, nagu oleks pooltel joontel pehmete lainekaarte asemel hoopis teravad nurgad.

Nagu öeldud, on ebaselge, kuidas illusioon täpselt toimib, aga küsimus paistab olevat selles, kas kumerus lainelisel joonel on tervenisti tumehall või helehall (nagu paarisarvulistel ridadel sel pildil) - või on kumerus pooleldi tume- ja pooleldi helehall (nagu paarituarvulistel ridadel).

Teisel puhul - ehk siis, kui kumer osa joonest on kahevärviline - näeb meie aju kumeruse asemel teravnurka. Takahashi hüpotees on, et kui inimese aju segadusse satub, on teravaid nurki lainetest lihtsam näha.

"Kumeruste ja nürinurkade tajumise mehhanismid võistlevad teineteisega viisil, mis on balansist väljas," kommenteerib ta töös. "Nurgatajumise mehhanism näib nägemissüsteemis dominantne olevat."

Töö leiab pdf-formaadis pikemaks lugemiseks siit.

Jäta kommentaar
või kommenteeri anonüümselt
Postitades kommentaari nõustud reeglitega
Loe kommentaare Loe kommentaare