Kuidas 13. kuupäevale langev reede üldse “halva õnne päevaks” muutus?

 (33)

Ebausk näib 13. reedesse juurdunud olevat... Aga miks?
Ebausk näib 13. reedesse juurdunud olevat... Aga miks?

Juba iidsetest aegadest peale on arvu 13 peetud õnnetuks arvuks, kuna seda seostati mitmete ajalooliste sündmustega. Mõnede teadlaste hinnangul sai seos alguse Põhjala mütoloogiast, kus hea tuju ja rõõmu jumala Balteri tappis salakavalal kombel lahkheli ja pahategude jumal Loki, kes juhtumisi oli 13. külaline pidusöögil.

Teised õpetlased seostavad õnnetusenumber 13 fenomeni nn viimse õhtusöömaajaga, kus 13. osalejaks oli Juudas, kes Jeesuse tema vaenlastele 30 hõbeseekli eest reetis.

Arvamuse, et reede eriliselt õnnetu kuupäev on, võib panna asjaolu süüks, et Kristus tol reetlikul nädalapäeval risti löödi. Mõned ajalukku talletunud tsitaadid viitavad ka võimalusele, et Kain tappis Abeli reedesel päeval, vahendab inspiredgiftgiving.com.

Kuidas iganes see ebausk ka ei käivitunud, hoiab seda koos vastavate müütide lakkamatu vooga tänini elus loominguline lähenemine jutuvestmisele, mis aitab kaasa 13. reede kartuse levikule meie kultuuriruumis.

Juhuslikke fakte

Paljudes nummerdatud tänavatega linnades puudub 13. tänav; rohkem kui 80% kõrghoonetest puudub 13. korrus.

Paljudes lennujaamades on puudu värav nr 13, paljudes lennukites 13. vahekäik.

President Franklin D. Roosevelt keeldus ükskõik mis kuu 13. kuupäeval reisimast ega nõustunud kunagi einestama 13-pealises seltskonnas. Ka Napoleon ja Herbert Hoover tundsid arvu 13 ees mõistuspäratut hirmu.

Seotud lood:

Pariisi ebausklike restoranikülastajate seas leiavad pidevat teenistust quatorziemed e elukutselised 14. külalised.

13. reedega seonduvate loodusõnnetuste hulgas on järgmiseid: 1987. aasta 31. juulil tormas läbi Edmontoni linna F4-astme tornaado, mis tappis 27 inimest ja vigastas rohkem kui 300. 1951. aasta 13. juuli nimetati Suure Üleujutuse Reedeks — Kansase osariigis jäi veevoogude alla kaks miljonit aakrit maad, hukkus 24 inimest ja tekkis 760 miljoni dollari ulatuses kahju. Reedesel päeval, 1964. aasta 27. märtsil toimus Suure Reede maavärin — teadaoleva ajaloo võimsaim Põhja-Ameerikas —, mis Prints Williami väina tabades tappis 131 inimest ja mida oli tunda kogu maailmas. Veidi väiksem maavärin tabas Erzincani linna Türgis 1992. 13. märtsil, samuti reedel, tappes kinnitamata andmetel kuni 2000 inimest ja jättes 50 000 kodutuks.

Loe veel

Vormel 1 võidusõidusarjas ei kasutata numbrit 13 sõidukite tähistuses. Numbri kasutamine lõpetati pärast seda, kui avariides kaotasid elu kaks vormelijuhti — mõlemad istusid õnnetusehetkel auto nr 13 roolis.

Mis ühendab kurikuulsaid mõrtsukaid nagu Charles Manson, Harold Shipmen, Frederick West, Saddam Hussein, Jeffrey Dahmer, John Wayne Gacy, Theodore Bundy ja Jack the Ripper? Igaühe nimes on 13 tähte.

Ja ehkki kurikuulsa “13. reede” õudusfilmide sarja tootmise ega linastumisega ei seostu ühtegi laialt tuntud halva õnne lugu, on vastav kaubamärk aastate jooksul kahtlemata aidanud kaasa terve portsu linnalegendide tekkimisele.

Tegelikult aga...

Hoolimata sellest, kas te üleloomulikku usute või ei, leidub tõendeid, mis annavad mõista, et mõnede inimeste jaoks ongi 13. kuupäev ja reede halva õnne päevaks. Psühholoogid on leidnud tõendeid selle kohta, et mõned inimesed jäävad eriti tõenäoliselt haigeks või satuvad õnnetustesse just reedel ja 13. kuupäeval. Arvatakse, et seda toob kaasa tolle päevaga seonduv suurem ärevus. Põhja-Californias tegutsev stressihalduskeskus ja foobiainstituut kinnitab, et 17–21 miljonit ameeriklast kannatab 13. reedega seonduvate hirmude all.

Jälgi Forte uudiseid ka Twitteris!

Jäta kommentaar
või kommenteeri anonüümselt
Postitades kommentaari nõustud reeglitega
Loe kommentaare Loe kommentaare