GRAAFIK: imeõhukesest grafeenist sõelaga võib merevee hõlpsasti joodavaks muuta

 (5)

GRAAFIK: imeõhukesest grafeenist sõelaga võib merevee hõlpsasti joodavaks muuta
Joogiveekraan Indias.AP

Grafeen on ainult süsiniku aatomitest koosnev ühe aatomi paksune leht. See meenutab struktuurilt meekärge, süsiniku aatomid asetsevad üksteise suhtes kuusnurkselt. Grafeeni teemal teoretiseeriti aastakümneid, ent esimest korda suudeti see laboris luua 2004. aastal.

Seda nanomaterjali on mõeldud rakendada mitmete erinevate tulevikuideede hüvanguks elektroonikast kuni siirikute ja paremate akudeni. Manchesteri ülikooli spetsiaalse grafeeniinstituudi teadlased väidavad nüüd aga, et nad suudavad kontrollida grafeenoksiidist membraanide läbilaskevõimet ja seeläbi on neid võimalik justkui sõeltena kasutada, millega merevett hõlpsalt magestada saaks.

Tavaline mure merevee magestamise juures on see, et soolaosakesed on välja sõelumiseks liiga väikesed, grafeenmembraanidele on aga lisaks omane vees paisuda. Manchesteri ülikooli teadlased leiutasid aga viisi, kuidas grafeenmembraanist sõela aukude suurust kontrollida ja seega hoida need just nii suured, nagu on vaja soolade välja sõelumiseks.

Grafeeniinstituudi teadlased on mõtisklenud ka suunal, et ehk võiks membraane kasutades näiteks elektrijaamade heitgaasidest süsihappegaasi molekule kokku korjata.

Graafika: GraphicNews
Jäta kommentaar
või kommenteeri anonüümselt
Postitades kommentaari nõustud reeglitega
Loe kommentaare Loe kommentaare