Eesti ja Saksamaa teadlaste ühisuuring: jääaegne koopakaru polegi täiesti väljasurnud


Eesti ja Saksamaa teadlaste ühisuuring: jääaegne koopakaru polegi täiesti väljasurnud
Koopakaru koljuFoto: Andrei Posmoșanu

Väljasuremine on lõplik – sellega nõustuvad tõenäoliselt paljud. Ehkki tehakse jõupingutusi, et kunagi kadunud liike taas ellu äratada, pole neid eksperimente siiani edu saatnud. Küll aga leiavad Potsdami Ülikooli ja Tartu Ülikooli teadlased ühises uuringus, et osa koopakarudest, täpsemalt osa nende geenidest, elab edasi tänapäeva pruunkarudes.

Hiljuti vapustas teadusmaailma uudis, et praegusaja inimeses leidub kunagise Neandertali ja Denisi inimese geene, sest kaugel jääajal ligikaudu 100 000 aastat tagasi segunesime teiste inimlaste liikidega. Nüüd on teadlased uurinud välja, et midagi sarnast toimus ka karudega, selgub täna ajakirjas Nature Ecology & Evolution avaldatud teadustööst.

Potsdami Ülikooli juhitud rahvusvahelises projektis, kus osalesid ka Tartu Ülikooli teadlased, võrreldi tänapäevaste pruun- ja jääkarude sugulasliigi koopakarude ja pruunkarude genoome. 25 000 aastat tagasi välja surnud koopakarud olid kui suured ja kohmakad pruunkarud, kelle põhitoit olid erinevad taimed. Kokku kaasati analüüsi neli koopakaru, kes elasid vahemikus 71 000 kuni 34 000 aastat tagasi.

Loe avastuse kohta täpsemalt ERR teadusportaalist Novaator!

Jäta kommentaar
või kommenteeri anonüümselt
Postitades kommentaari nõustud reeglitega
Loe kommentaare Loe kommentaare