Da Vinci näide: miks paber vananedes koltub?

 (11)
Da Vinci näide: miks paber vananedes koltub?
Leonardo da Vinci autoportreeReuters/Scanpix

Kuulsa ajuhiiglase Leonardo da Vinci ainus teadaolev autoportree asub Loode-Itaalias Torinos. Kunstnik joonistas selle 1512. aasta paiku punase kriidiga. Viie sajandi jooksul on paber tuhmunud ja kaetud pruunide plekkidega. Mis selliseid muutusi põhjustab? Paberi koostis on aegade jooksul muutunud, kuid suure osa sellest moodustab alati taimsetest kiududest pärit tselluloos. Selle ainega toimuvad muutused määravadki, kuidas paber vananeb.

Da Vinci autoportree on väärikas eas paberi musternäidis – kollakat värvi, sellel on näha pruunikad laigud, mida konservaatorid kutsuvad rebaseplekkideks, vahendab Novaator.

Paberi lagunemises saab süüdistada nii valgust kui õhus leiduvat hapnikku. Hapniku ja valguse mõjul tekivad tselluloosis erilised molekulaarsed struktuurid, mida nimetatakse kromofoorideks. Need muudavad nähtavat valgust neelates paberi värvi. Kangakiude need samas värvida ei suuda.

Kromofoore on erinevaid. Õhuhapnik ja fotokeemilised protsessid tekitavad tselluloosimolekulis mitmesuguseid muutusi ja siiani ei osatud kolletumise täpset süüdlast leida.

Loe edasi Novaatorist!

Jälgi Forte uudiseid ka Twitteris!

Jäta kommentaar
või kommenteeri anonüümselt
Postitades kommentaari nõustud reeglitega
Loe kommentaare Loe kommentaare