Kolmandik teekonnast läbitud: ID-kaarti on uuendanud juba 272 000 inimest

 (11)
ID-kaardi sertifikaatide uuendamine
ID-kaardi sertifikaatide uuendamineFoto: Anni Õnneleid

Esmaspäeva hilisõhtu seisuga on ID-kaarti uuendanud 272 000 inimest. See tähendab, et kolmandik kõigist turvariskiga ID-kaartidest on nüüd jälle "korras".

„Eile alustasime reklaamikampaaniaga, millega kutsume kõiki, kes ei ole veel ID-kaarti uuendanud, seda tegema. Reklaampostitused lähevad esialgu suuremate linnade ühistranspordipeatustesse ja valgustatud välivitriinidesse, samuti klipid raadioeetrisse. Uuest nädalast lisanduvad telereklaamid,“ selgitas Riigi Infosüsteemi Ameti (RIA) eID valdkonna juhi Margus Arm.

Möödunud nädalavahetusel avati nelja suurema linna kaubanduskeskustes ajutised teenindused sertifikaatide uuendamiseks. Võimalust kasutas ligi 1400 inimest, üle poole neist Tallinnas.

„Huvi meie ajutiste teeninduste vastu oli suur ja saime inimestelt väga positiivset tagasisidet, vaatamata sellele, et ootejärjekorrad olid kohati tunni aja pikkused,“ sõnas Politsei- ja Piirivalveameti (PPA) identiteedi ja staatuste büroo juht Margit Ratnik.

Tema sõnul tuleb siiski tõdeda, et suurem osa kaarte uuendama tulnud inimestest pole varem mitte kunagi kasutanud kaarte digitaalselt.

„Näeme eriti eakamate klientidega suheldes, et ID-kaardi sertifikaate uuendatakse igaks juhuks ning ollakse nõus järjekorras ootamisega. Kui teil ei ole seni põhjust olnud PIN-koodidega ümbriku avamiseks ja te ei kasuta oma ID-kaardi PIN-koode, siis ID-kaardi sertifikaatide uuendamisega kiirustama ei pea. Ka uuendamata sertifikaatidega kaart on korras ja kehtib nii isikut tõendava dokumendina, reisimiseks Euroopa Liidus, digiretsepti kasutamiseks kui ka kliendikaardina,“ sõnas Ratnik.

Seotud lood:

Et tuua ID-kaartide uuendamise teenust inimestele lähemale ja leevendada PPA teeninduste koormust, tehakse erinevates kaubanduskeskustes ajutised teenindused lahti ka sel nädalavahetusel. Täpsema ajakava ja asukohad teatab PPA selle nädala jooksul.

Eilsest on avatud septembris turvariski tõttu suletud ID-kaardi avalike võtmete andmebaas, mis lihtsustab dokumentide krüpteerimist. „Kuigi uuendatud ID-kaartidega ilmselt enne aasta lõppu dokumente krüpteerida veel ei saa, on see võimalus olemas neil ID-kaardi omanikel, keda kirjeldatud turvarisk ei mõjutanud ning kes kaarti uuendama ei pidanud,“ ütles Margus Arm. Krüpteerimine uuendatud kaartidega taastub aasta lõpuks.

Uuendamiste tagasiside näitab jätkuvalt, et väiksel osal inimestest ei pruugi uuendatud sertifikaatidega ID-kaart korrapäraselt toimida või kaart lukustub. „Kaardi edukaks kasutamiseks tuleb alati kasutada kõige uuemat ID-kaardi tarkvara ning uusimaid operatsioonisüsteeme. Enne 24. oktoobrit avalikustatud ID-kaardi tarkvaraversioonid ei toeta uuendatud ID-kaarti,“ toonitas Arm.

20. novembri seisuga on ID-kaarti uuendanud üle 272 000 inimese, neist 216 000 arvuti teel ja 56 000 Politsei- ja Piirivalveameti teenindustes. Viimastel päevadel on uuendajate arv jäänud kuni 6000 juurde, mis on 3-4 korda madalam võrreldes tippkoormusega.

Peatatud sertifikaatidega ID-kaarte saab uuendada arvuti teel või PPA teenindustes kuni 31. märtsini. 1. aprillist peatatud sertifikaadid tühistatakse ning ID-kaardi elektrooniliseks kasutamiseks tuleb taotleda PPA-lt uus kaart.

ID-kaart kehtib isikut tõendava dokumendina sellel märgitud kuupäevani. Uuendamata ID-kaarti saab endiselt kasutada kliendikaardina ja apteegis ravimite kätte saamiseks.

Jäta kommentaar
või kommenteeri anonüümselt
Postitades kommentaari nõustud reeglitega
Loe kommentaare Loe kommentaare