Millist elevandiliiki joonistas Rembrandt?

 (3)
Rembrandt nägi Hanskenit 1637. aastal Amsterdamis ja tegi loomast mitui joonistust. Foto: Wikimedia Commons
Rembrandt nägi Hanskenit 1637. aastal Amsterdamis ja tegi loomast mitui joonistust. Foto: Wikimedia Commons

Rembrandt van Rijni maalid on kuulsad omapärase valguse poolest. Tuleb välja, et maalijal on oma teened ka loodusteadlaste silmis - ta on joonistanud kõige esimest teaduslikult kirjeldatud india elevanti.

Vahendab Novaator

Uue liigi kirjeldamisel kasutavad bioloogid tüüpeksemplari. See on konkreetne looma- või taimeisend, kelle alusel pannakse kirja liigile iseloomulikud tunnused.

Just sel moel hakkas elusolendeid kirjeldama bioloogilise süstemaatika rajaja Karl Linné. Eksootiliste loomade puhul kasutas Linné jõukate inimeste valduses olevaid topiseid ja märgpreparaate. Elevanti kirjeldas rootslane 1758. aastal. Linné pani elevandile nimeks Elephas maximus ja arvas, et see on maailmas ainuke sarnane loomaliik.

Linné kirjeldatud looma tunneme praegu india elevandina. Linné ega tema kaasaegsed ei teinud kahel liigil vahet, kuigi aafrika elevant on juba välimuselt erinev - suuremate kõrvade ja võhkadega. Aafrika ja india elevandid paigutati eraldi liikidesse ja suisa eri perekondadesse alles 18. sajandi lõpuaastatel.
Loe edasi Novaatorist

Jäta kommentaar
või kommenteeri anonüümselt
Postitades kommentaari nõustud reeglitega
Loe kommentaare Loe kommentaare