Me isegi ei tea veel, kui kahjulik võib olla e-sigareti pahvimine

 (117)
Me isegi ei tea veel, kui kahjulik võib olla e-sigareti pahvimine
Foto: AFP

E-sigarettidega tervisele tekitatavad kahjud võivad kaaluda üles tavasigarettide suitsetamisega seonduvad probleemid.

E-sigarettidega manustatavad nikotiinikogused võivad tappa lapse, neis sisalduvad kantserogeenid põhjustavad täiskasvanuil vähktõbesid ning tarbijate eest varjatakse teavet nikotiini sisaldavale suitsetamislahusele lisatavate kemikaalide kohta.

E-sigarettidest johtuvate terviseriskide tõttu tõotas Prantsusmaa valitsus hiljuti laiendada juba kehtivaid, tubakamüüki ja -tarbimist reguleerivaid seaduseid ka e-sigarettidele.

Nn elektroonilised sigaretid ehk e-sigaretid kujutavad endast patarei- või akutoitega seadmeid, mis aurustavad nikotiinilahuse aerosoolpihuks ja mille kasutamine meenutab tubakasuitsetamise protseduuri.

Ehkki tootjate kinnitusel aitavad e-sigaretid tervist ohtu seadmata suitsetamisest loobuda, jääb suitsetamine suitsetamiseks ja nikotiin nikotiiniks, müüdagu seda siis tahkel või vedelal kujul.

USA toidu- ja ravimiameti FDA hinnangul tuleks e-sigaretid nendega seonduvate terviseriskide tõttu varustada hoiatussiltidega ning neid tuleks reguleerida sarnaselt nikotiiniplaastrite ja nikotiinisisaldusega nätsudega.

Hoolimata FDA 2009. aastal sedastatud hoiatusest on e-sigarettide ohtlikkust tervisele seni analüüsitud vaid üksikute rangelt reglementeeritud teadusuuringute raames.

Tänavu juulis väljastas ülemaailmne tervishoiuorganisatsioon WHO avalduse, milles nenditi, et e-sigarettide ohutust ei ole suudetud teaduslikult kinnitada.

Seotud lood:

WHO aruande kohaselt on e-sigarettidega tehtud teaduskatsed näidanud, et e-suitsetamisega organismi sattuva nikotiini ja muude ainete sisaldused kõiguvad suurel määral ning tarbijatel puudub juurdepääs teabele selle kohta, mida e-tubakatooted tegelikult sisaldavad.

Eeldatavasti hakkavad e-sigarettide regulatsiooni karmistamise vastu võitlema eelkõige suurinvestorid, kes traditsiooniliste sigarettide turuosa jätkuva kahanemise tingimustes e-suitsu kasvava populaarsuse arvelt suurt kasu lõikavad.

Tõenäoliselt järgivad paljud Euroopa riigid peagi Prantsusmaa eeskuju, hakates e-sigarette rangemalt reguleerima niipea, kui saab selgeks, et e-suitsetamise väidetavad plussid on pigem väljamõeldis kui tõsiasi.

Kuna nikotiini elektroonilise manustamise süsteemid (ingl ENDS; electronic nicotine delivery systems) erinevalt suitsetamiseks kasutatavast tubakast tegelikult suitsu ei tekita, usuvad paljud tarbijad, et nende pruukimine on tervisele ohutum kui tubakasuitsetamine.

Jäta kommentaar
või kommenteeri anonüümselt
Postitades kommentaari nõustud reeglitega
Loe kommentaare Loe kommentaare