Pilgud taas üles: märtsitaevas näeb korraga Marssi, Jupiteri ja Saturni

 (11)
Pilgud taas üles: märtsitaevas näeb korraga Marssi, Jupiteri ja Saturni
Päikesesüsteemi planeedidFoto: Shutterstock

Põhjapoolkeral on hobiastronoomidel ees taas üks maiuspala: korraga on võimalik näha käputäit meie Päikesesüsteemi planeete, nii enne päikesetõusu kui ka pärast päikeseloojangut.

Space.com vahendab, et Jupiter, Marss ja Saturn jõuavad ühele joonele laupäeva 10. märtsi varahommikuses kagutaevas enne päikesetõusu. Ka Kuu peaks olema seal teiste taevakehadega koos.

Foto: earthsky.org

Jupiter on neil päevil üldse taevas silmatavatest planeetidest kõige eredam. Kuid Marss saab eredust üha juurde ja kui see on juulis Maale kõige lähemal alates 2003. aastast, on see ka kõige eredam planeet meie taevas.

Kuid märtsis on taevas veel teinegi põnev seis. Astronoomia.ee kirjutab, et madalal läänetaevas on õhtuti pärast päikese loojumist võimalik näha Merkuuri ja Veenust.

Seotud lood:

Veenus jääb õhtutaevasse särama sügiseni, praegu tema vaatlustingimused päev-päevalt paranevad.

Kui Merkuuri nägemine kuu esimesel nädalal on pigem teoreetiline, siis järgmise paari nädala jooksul võiksid kõik soovijad planeedi üles leida. Tartu tähetornis on järgmine vaatlusõhtu 14. märtsil kl 20-22.

Loodetavasti on siis ilmad ka piisavalt selged, et kõikidel huvilistel on võimalik ühele joonele koondunud Päikesesüsteemi planeete oma silmaga näha!

Jäta kommentaar
või kommenteeri anonüümselt
Postitades kommentaari nõustud reeglitega
Loe kommentaare Loe kommentaare