Kuidas teha oma galaktikast pilti? Kogu Linnutee valgus kanti kaardile

 (2)

Plancki aastane vaatlus.
Plancki aastane vaatlus. ESA

Rühm teadlasi on välja arvutanud kogu Linnutees sisalduva valgusenergia jaotuse lootuses hankida uusi teadmisi meie galaktika ülesehituse kohta, nagu ka selle kohta, kuidas tähed antud tüüpi spiraalsetes galaktikates tekivad. Uurimus ilmus ajakirjas Monthly Notices of the Royal Astronomical Society.

Uuring, mille viisid läbi Kesk-Lancashire’i ülikooli astrofüüsikud koostöös kolleegidega Saksamaal Heidelbergis tegutsevast Max Plancki nimelisest tuumafüüsika-instituudist ja Rumeenia teaduste akadeemia astronoomia-instituudist, näitab ka, kuidas Linnutee galaktika tähtedelt pärinevad footonid — tähevalguse kandjad — kontrollivad universumi kõige energeetilisemate footonite e gammakiirte teket.

See sai võimalikuks tänu uudsele meetodile, mis hõlmab kõigi galaktikas leiduvate footonite, sh tähtedevahelisest tolmust tekkivate footonite saatuse soojuskiirguse kujul seiramist võimaldavaid raalkalkulatsioone.

Seotud lood:

„Me pole mitte ainult kindlaks määranud valgusenergia jaotumist Linnutee galaktikas, vaid prognoosinud ka tähetolmu ja tähtedevahelise tolmu hulka Linnutees,“ kommenteeris töö juhtiv autor, Kesk-Lancashire’i ülikooli professor Cristina Popescu.

Kõigi tähefootonite seiramine ning prognoosimine, kuidas peaks Linnutee välja nägema ultraviolettvalguses, nähtavas valguses ja soojuskiirguse-vahemikus on aidanud teadlastel tuletada tervikliku pildi sellest, kuidas tähevalgus meie kodugalaktikas jaotub. Vastavate protsesside parem mõistmine on kriitiliselt tähtis täieliku pildi loomiseks meie täheparvest ja selle kujunemisloost.

Linnutee-sisese valgusjaotuse mudeldamine kujutas endast järge eelmisele uuringule, mille raames prof Popescu ja Max Plancki nimelise tuumafüüsika-instituudi doktor Richard Tuffs kaardistasid tähevalguse-jaotust teistes galaktikates, välise vaatleja vaatepunktist.

Loe veel

Dr Tuffs, kes on ka üks seekordse uurimuse kaasautoreist, rõhutas, et galaktikate vaatlemine väljastpoolt on oluliselt lihtsam kui ülesanne vaadelda neid seestpoolt, nagu antud juhul vaadeldi meie Linnuteed.

Ühendkuningriigi sihtasutuse Leverhulme Trust rahastatud uurimus oli olulisel määral interdistsiplinaarne, kuna tõi kokku nähtavale ja infrapuna-valgusele keskendunud astrofüüsikuid ning astro-osakestefüüsikuid.

Jäta kommentaar
või kommenteeri anonüümselt
Postitades kommentaari nõustud reeglitega
Loe kommentaare Loe kommentaare