Kui aus olla, siis poleks kunagi uskunud, et alustan nii Samsungi telefoni arvustust, kirjutab Digitest.ee.

Kuigi aegade jooksul on neid minu käest läbi käinud omajagu ning põhimõtteliselt on nende areng viimastel aastatel olnud positiivne: oluliselt on vähenenud varem telefonis laiutanud Samsungi enda rämpsvara, paranenud on koostekvaliteet ja –materjal ning viisakamaks muutunud välimus.

Samsung Galaxy S6 Edge ja tema lihtsam vend Samsung Galaxy S6 on esimesed tõepoolest tipptasemel Galaxy-seeria telefonid varasemate mudelite plastises ja kunstnahases reas.

Välimus

Välimuse poolest on uus Samsung S6 Edge vaieldamatult üks silmapaistvamaid ja edevamaid hetkel saadaval olevaid telefone.

Kaunilt külgedele kaarduv esmaklassiline ekraan ületab oma atraktiivsuselt isegi LG Flexi nõgusat ekraani. Ning seda võrdlust ei toonud ma siia asjatult.

Kuigi mõlemad tehnoloogilised uuendused demonstreerivad vastavalt Samsungi ja LG tehnilist võimekust, siis pole neile n-ö uuendustele loodud piisavalt sisu, et nende olemasolu õigustada.

Samsungi kumeraid külgi võib põhjendada esteetiliste kaalutlustega, kuid tänapäeva disain eeldab, et välimus oleks ka funktsionaalne. Kumerate külgedega ekraan võib olla küll kaunis, kuid vähemalt esialgu sellele erilist praktilist rakendust siiski pole.

Küll aga pälvib kiidusõnu telefoni ülejäänud osa – metallraam ja klaasist tagakülg. Minule isiklikult meenutab see pisut sünteesi iPhone 4, 4S-i ja 6 disainist, kus klaasi ümbritseb kumer metallserv.

Sarnaselt iPhone 6-ga turritab kaamera välja ka Samsung S6 tagaküljest, kuid kui iPhone’i puhul tehti sellest vähemalt internetis suur number, siis Samsungi puhul pole seda veel mitte keegi välja toonud. Ehk nagu ütlesid vanad kreeklased – mis on lubatud härjale, pole lubatud Zeusile.

Mind isiklikult ei häirinud tagaküljest väljaeenduv kaamera mitte grammigi ei visuaalselt ega praktiliselt. Nagu ei häirinud mind ka see, et nii esi- kui ka tagakülg kippusid ehk terake liiga kergesti sõrmejälgi koguma.

Tarkvara

Tegelikult võiks iga telefonitootja teha igast oma mudelist kaks versiooni – ühe, millele installib oma kasutajaliidese ja kõik oma viled ja kellad, ning teise, millel on võimalikult puhas Android.

See rõõmustaks võrdselt nii n-ö edasijõudnud kasutajaid kui ka dumbusereid. Igatahes rõõmustab tuhandeid ja isegi miljoneid kasutajaid maailmas see, kui Samsung, LG, HTC ja teised oma n-ö kasutajaliidest ja sellega kaasneva pahna kogust kärbivad.

Samsung on siin teinud väga head tööd. Võrreldes varasemaga on kadunud terve kuhi kasutut kraami ning alles jäänud vaid mõned idamaised tarkvaravigurid, millest ehk tõepoolest kasu võib olla.

Nagu näiteks pisut pealetükkiv, aga samas suhteliselt vähenõudlik Samsungi fitness-rakendus, otsekõne funktsioon, Galaxy enda assistent alternatiiviks Google’i virtuaalassistendile ja veel väiksemat pudi-padi.

Lõpuni aus olles tuleb tunnistada, et esmakordselt laadisin ja installisin ma midagi Samsungi enda võrgupoest. Touch Wiz kasutajaliidese teema Vintage Cafe oli minu arvates märksa stiilsem ja subtiilsem võrreldes värvikireva default-teemaga.
Foto: Digitest.ee

Kaamera

Minu jaoks vaieldamatult parim osa sellest telefonist oli kaamera. Ning seda on maininud kõik, kes selle telefoni/kaameraga kokku on puutunud.

Imeliselt kiire fookusseerimine, teravad ja tasakaalus fotod on pälvinud juba ohtralt kiidusõnu kõikjal maailmas. Seega olid minugi ootused üpris kõrgel. Ning Samsung suutis mind tõepoolest üllatada, nii heas kui ka halvas mõttes.

Kõigepealt halvast. Miskipärast ei alanud minu tutvus kõnealuse kaameraga kõige paremini, kui see mingil seletamatul põhjusel esimesel õhtul isegi täiesti piisava valgustuse juures ei fokusseerunud minu musta koera peal piisavalt hästi. Hiljem ta küll parandas oma vea, aga väike okas jäi siiski kripeldama.

Samuti oli sellega paras piin makrofotosid teha. Tõsi küll, pildistasin neid liikuvas rongis, nii et ehk siin võis põhjuseks olla väike värin. Lisaks jooksis kaamera tarkvara paaril korral seletamatul põhjusel kokku, nii et kaamera tuli sulgeda ja taaskäivitada. Õnneks juhtus seda vaid paar korda ning tõenäoliselt kaovad need apsakad hilisemate tarkvarauuenduste käigus.

Hea külje pealt võin aga lihtsalt korrata arvukaid arvustajaid enne mind. Kaamera on tõepoolest kiire. Lausa sigakiire, kui sellist terminit kasutada võib. Pildid tulid teravad, hästi tasakaalus ja suhteliselt neutraalsete värvidega. Võrreldes Samsungi varasemate telefonikaameratega mõistagi. Isegi kerge hämarus ei mõjunud piltide kvaliteedile negatiivselt.

Kaamera tarkvara oli igati hea ja intuitiivne, sobides nii algajale kui ka edasijõudnule. Panoraamvõtte režiim oli ilmselt mugavaim, mida proovinud olen, mängurõõmu pakkus ka valikulise fookuskaugusega võtterežiim.

Ometi suutis Samsung väikese idamaise tõrvatilga poetada ka siia, nimega Virtuaalne võte. Tõenäoliselt on siin tegu kahvatu katsega luua mingi omamoodi 3D-efekt, kuid mina ei saavutanud muud kui kergelt hakkiva ja väreleva pildi. Õnneks on selle kasutamine rangelt vabatahtlik, mistõttu kasutuskogemusele see olulist mõju ei avalda.

Küll aga ei avaldanud erilist muljet S6 Edge’i ekraanikaamera, mis püüdis küll nägusid n-ö ilustada, kuid kasutas sealjuures idamaises elektroonikatööstuses kasutusel olevaid standardaid, s.t kaotas näost vähimagi detailsuse.

Kasutamine

Kasutamine algab käeshoidmisest ja siin on mul isiklikult kaksipidised tunded.

Nagu eespool juba mainisin, on koostekvaliteet ja –materjalid eeskujulikud. Telefon on piisavalt raske, mitte plastiselt kerglane, on tunne, et peos on midagi toekat.

Samas aga osutusid siin vähemalt minu jaoks ebakohaks just need kumerad küljed, mis muutsid küljed ebamugavalt õhukeseks, mis omakorda muutis kergelt ebakindlaks ja -mugavaks seadme käeshoidmise.

Eriti veel, kui arvestada telefoni keskmisest tunduvalt kõrgemat hinda. Eeskätt just see viimane faktor varjutas minu jaoks muidu igati mõnusat telefoni kasutamise tunnet.

Oma "kõigest" 5,1-tollise ekraaniga tundub telefon käes keskmine või isegi väike, igatahes piisavalt mugav ka ühe käega kasutamiseks.

Järgmiseks suuremaks kasutusmugavuseks võib pidada sõrmejäljelugejat. Olles proovinud Samsungi esialgseid versioone sellest, loobusin mingite mudelite juures isegi seda proovimast. Tegu oli suhteliselt lootusetu üritusega, mis mõjus hävitavalt närvikavale.

Olles aga kuulnud piisavalt sooje sõnu uue sensori kohta, otsustasin proovida. Põhimõtteliselt oli kiitjatel õigus, sõrmejäljelugeja oli mäekõrguselt parem eelmistest.

Ometi ei pääsenud ma – või õigemini Samsung – siin bugidest. Taas täiesti arusaamatutel põhjustel "unustas" telefon mingil hetkel ära kolm minu poolt sisestatud neljast sõrmejäljest. Neljandale seevastu reageeris S6 Edge piisava nobedusega. Loodetavasti on antud mälunõrkus ajutine ning aja jooksul see kõrvaldatakse.

Seevastu võis vaid rõõmu tunda mugavast kaamerakäivitamisest kodunupu abil. Teatavasti piisab Samsung S6 Edge'i kaamera käivitamiseks vaid topeltklikist kodunupul ja voila! Omalt poolt võin kinnitada, et just nii mugav ja lihtne see ongi. Tegelikult võikski nii käivitada kõiki kaameratelefone.

Telefoni akul oli pidamine igati normaalne. Kuigi minu iPhone 6+ ületas teda siin mõnevõrra, aga mitte märkimisväärselt. Hommikul laadija küljest võetud telefoni aku täituvus oli õhtuks umbes 10% iPhone’i kasuks, kuigi see päeval ka pisut rohkem vatti sai.

Küll aga täheldasin ma esimestel päevadel telefoni kohatist kuumenemist, kuigi erilist hagu ma talle antud hetkel ei andnudki. Varem pole ma isiklikult sellise nähtusega kokku puutunud, küll aga lugenud sellest erinevate telefonimudelite puhul.
Foto: Digitest.ee

Kokkuvõtteks

Juba mõnda aega räägitakse, et nutitelefonid on põhimõtteliselt valmis ning Samsung S6 Edge on selle kohta väga hea näide.

Võimas ja kiire, ideaalne ekraan, silmapaistev välimus, esmaklassiline kvaliteet on siin koos kõigega, mida Android operatsioonisüsteem pakub.

Vaieldamatult on tegu Androidimaailma hetkeliidriga, millele oleks ülimalt raske veel midagi lisada peale ekraanipinna.

Tõsi küll, kohe-kohe ilmutab ka LG avalikkusele oma värske lipulaeva G4, kuid olen jube ette kindel, et erinevused nende kahe (s.t kolme: G4, S6 ja S6 Edge) vahel saavad olema pigem kosmeetilised. Koostekvaliteedilt ja –materjalidelt ehk isegi Samsungi kasuks.

Seega kui sul, armas lugeja, on palju raha (ning edevust) ja suur armastus Androidi vastu, siis võta endale kindlasti ligi Samsung Galaxy S6 Edge.

Oled sa aga pisut praktilisema meelega, siis vastab su nõudmistele suurepäraselt ka täiesti tavaline ja lihtne Samsung Galaxy S6 ilma ühegi Edge’ita.